Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Detská mapa sveta, hodnotiaca komisia

Mapy detí zo Slovenska poputujú do Vancouveru

16. 4. 2025 | videné 222-krát

Vo štvrtok 10. apríla 2025 sa na Geografickom ústave SAV, v. v. i., uzatvorilo národné kolo súťaže Detská mapa sveta 2025. Odborná porota vyberala spomedzi 285 detských kresieb v štyroch vekových kategóriách tie najzaujímavejšie diela, ktoré budú reprezentovať Slovensko na celosvetovej súťaži „Barbara Petchenik Children´s World Map Competition 2025“.

Súťaž sa koná pod záštitou Medzinárodnej kartografickej asociácie (ICA) a jej cieľom je podnietiť deti, aby kreatívne zobrazili svoj svet prostredníctvom máp. Súťaž, pomenovaná po významnej kanadskej kartografke Barbare Petchenik, vznikla v roku 1993 a každé dva roky prináša jedinečné mapové pohľady, ktoré sú zároveň malými umeleckými dielkami aj inšpiráciou pre odborníkov aj verejnosť.

Aj v tomto roku deti predviedli tvorivosť a zaujímavé nápady, akými spôsobmi sa dá mapa vytvoriť a kde všade sa využíva. Najpočetnejšiu vekovú kategóriu už tradične tvorili deti vo veku 9 – 12 rokov, ale svoje zastúpenie v súťaži mali aj šikovní škôlkari či najstarší  pätnásťroční žiaci. Predseda Kartografickej spoločnosti SR Róbert Fencík dúfa, že táto súťaž zvýši záujem detí o fascinujúci svet máp a prinesie novú generáciu ich tvorcov a používateľov. „Chceli by sme poďakovať všetkým pedagógom, ktorí svojimi tvorivými aktivitami podporujú kreativitu detí a ich záujem o prostredie, v ktorom žijú,“ dopĺňa národná koordinátorka súťaže Monika Kopecká z Geografického ústavu SAV.

V kategórii detí do šesť rokov zvíťazila Michaela Mičicová z Materskej školy v Kátove s kresbou plnou radosti s kvalitne namaľovaným glóbusom, okolo ktorého jazdia deti na bicykloch. Spomedzi šesť- až osemročných detí porotu najviac zaujala kresba Lindy Strečkovej zo Základnej umeleckej školy v Púchove s cestou okolo sveta prstom na mape. V dvoch najstarších vekových kategóriách si prvenstvo vybojovali Nela Zadňančinová a Jessica Balcerová zo Základnej umeleckej školy v Rajci.

Dielo “Broken world” od Nely Zadňančinovej vyniká svojou symbolikou. Svet je zobrazený ako prasknutá krvácajúca váza, exponát v Múzeu ľudskosti, ktorá symbolizuje krehkosť našej planéty. Práca od Jessicy Balcerovej „Money fishing“ zaujala silným varovným posolstvom o ničení planéty pre chamtivosť a honbu za ziskom.      

Do medzinárodného kola porota odporučila celkovo šesť prác, okrem kresieb Michaely Mičicovej, Nely Zadňančinovej a Jessicy Balcerovej aj práce od Henriety Černajovej zo Základnej umeleckej školy v Púchove, Angeliky Oláhovej zo Základnej školy v Dolnej Strehovej a Evy Turiakovej zo Spojenej školy Juraja Turza v Turzovke.

Práca “I will go to the end of the world with my best friends” od Henriety Černajovej  zobrazuje postavy a psa so obrysmi kontinentov, ktorí sa objímajú, čím vytvárajú dojem jednoty človeka, prírody a planéty. Kresba Evy Turiakovej “Flying around the world” so zaujímavými      kartografickým prvkami oslovila porotu túžbou dieťaťa po spoznávaní Zeme. A dielo “World in blossom“ od Angeliky Oláhovej s precízne nakreslenými kontinentami vyniká farebnosťou a nápaditým spracovaním, pričom každý kontinent je zdobený iným druhom kvetov, čo môže symbolizovať rozmanitosť prírody a kultúr. 

Vyhodnotenie národného kola však ešte nie je definitívnou bodkou za touto súťažou. Na Geografický ústav SAV, v. v. i., momentálne prichádzajú víťazné kresby detí z celého sveta, ktoré po ich registrácii do jednotnej databázy budú spoločne odoslané do medzinárodného kola. Ako v silnej konkurencii obstoja práce detí zo Slovenska, bude známe po skončení 32. medzinárodnej kartografickej konferencie, ktorá sa bude konať 17. – 22. augusta 2025 vo Vancouveri v Kanade.

Celé výsledky sú k dispozícii tu.

 

Text: Monika Kopecká, Tomáš Goga, Geografický ústav SAV, v. v. i.

Súvisiace články