Medaily SAV za podporu vedy pre Bohumilu Ferenčuhovú a Rastislavu Stoličnú
Vedecká rada SAV udelila jedno z najvyšších vyznamenaní Slovenskej akadémie vied – Medailu SAV za podporu vedy – dvom významným vedkyniam. Ocenenie si z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka v pondelok 14. apríla 2025 prevzali PhDr. Bohumila Ferenčuhová, DrSc., súčasná emeritná vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV, v. v. i., a prof. PhDr. Rastislava Stoličná, DrSc., emeritná vedecká pracovníčka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. Slávnostné laudáciá predniesol podpredseda SAV pre 3. oddelenie vied Miroslav Morovics.
Ako na úvod povedal predseda SAV Pavol Šajgalík, odovzdávanie ocenení na pôde SAV je nielen milou povinnosťou, ale hlavne vzácnou príležitosťou nahlas povedať ďakujem. „Sú to chvíle, pri ktorých si môžeme uctiť kolegov a kolegyne, ktorí zanechávajú nezmazateľnú stopu v histórii akadémie,“ konštatoval predseda SAV.
PhDr. Bohumila Ferenčuhová, DrSc., celý svoj profesionálny život zasvätila práci v SAV. V Historickom ústave SAV začala pracovať hneď po ukončení štúdií vrátane študijného pobytu v Paríži na École normale supérieure a na Univerzite v Paríži Panthéon-Sorbonne, čo zásadne ovplyvnilo jej odborné zameranie a celú vedeckú dráhu. „Vo svojom výskume sa zameriavala a zameriava na všeobecné dejiny, dejiny medzinárodných vzťahov 19. a 20. storočia, vzťahy medzi Francúzskom a strednou Európou, dejiny Slovenska a 1. ČSR v európskom kontexte. Okrem kultúrnych a politických transferov medzi Francúzskom a strednou Európu a medzinárodných vzťahov v 20. a 30. rokoch dvadsiateho storočia sa intenzívne venovala aj problematike medzinárodnej ochrany práv menšín v medzivojnovom období, ako aj mechanizmom ochrany menšín v súčasnej Európe. V tejto oblasti sa stala jednou z najuznávanejších slovenských odborníčok,“ zdôraznil v laudáciu Miroslav Morovics.
Bohumila Ferenčuhová významne prispela k poznaniu dejín medzinárodných vzťahov v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Výrazne tiež rozšírila poznatky o vzniku a fungovaní medzivojnového spojenectva medzi Československom, Juhosláviou a Rumunskom, ktoré vošlo do dejín pod označením Malá dohoda. Doslova priekopnícke boli jej práce o rozvíjaní francúzsko-slovenských vzťahov od polovice 19. do polovice 20. storočia, najmä v oblasti kultúry. Okrem iných diel je autorkou rozsiahlej politicko-historickej biografie Bohdana Pavlů – muža, ktorý sa významne zaslúžil o vznik Československa v roku 1918 a podieľal sa na vytváraní diplomatickej služby nového štátu. Od roku 2012 je Bohumila Ferenčuhová členkou Učenej spoločnosti SAV. (Plné znenie laudácia je v prílohe.)
„Všetkým, ktorí si na mňa spomenuli, patrí veľká vďaka,“ uviedla v ďakovnej reči B. Ferenčuhová, ktorú teší, že vychovala svojich nástupcov, „generáciu jej detí“, ktorí pokračujú vo vedeckej činnosti s podobným zanietením. „Som rada, že som tu a môžem s radosťou a vďakou prevziať ocenenie – aspoň viete, že ešte žijem,“ dodala s úsmevom ocenená historička.
Prof. PhDr. Rastislava Stoličná, DrSc., súčasná emeritná vedecká pracovníčka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., nastúpila do Národopisného ústavu SAV, predchodkyne dnešného ÚESA, v roku 1972 na oddelenie etnokartografie, v ktorom sa realizovali práce na Etnografickom atlase Slovenska (1990). V tomto projekte bola zodpovedná za koncepciu, mapy a komentáre ku kapitole VII. Strava a stravovanie. Za prácu na tomto projekte dostala v roku 1991 spolu s ďalšími redaktormi Národnú cenu Slovenska. „Od roku 1987 začala pracovať ako redaktorka Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska. V rámci tohto projektu redigovala viac ako 500 hesiel a autorsky spracovala 121 hesiel. Za prácu na tomto diele dostala v roku 1995 ako redaktorka a spoluautorka Cenu SAV za vedecko-výskumnú činnosť, Prémiu literárneho fondu SR a v roku 1996 Medzinárodnú cenu Giuseppe Pitré a Salvatore Salomone Marino, udeľovanú za vedecké práce v oblasti etnológie a kultúrnej antropológie,“ menoval v laudáciu niektoré úspechy ocenenej vedkyne M. Morovics. Popri mnohých projektoch týkajúcich sa výskumu slovenských minorít v Európe, sa R. Stoličná systematicky venovala problematike kulinárnej kultúry. V rokoch 1991-2015 vydala k tejto téme sedem etnografických monografií a desiatky štúdií v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch.
„Profesorka Stoličná počas svojho 44-ročného vedecko-výskumného pôsobenia na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV intenzívne participovala na etnologických projektoch, ktoré mali zásadný význam pre slovenskú etnológiu. Svojím dlhodobým výskumným pôsobením v oblasti kulinárnej kultúry na Slovensku a v Európe je Rastislava Stoličná považovaná za uznávanú odborníčku nielen v domácom, ale aj v medzinárodnom meradle,“ zdôraznil M. Morovics. (Plné znenie laudácia je v prílohe.)
„Veľmi si vážim toto ocenenie,“ uviedla Rastislava Stoličná, ktorá rovnako strávila celý svoj profesionálny život v SAV. Vyzdvihla hlavne spoluprácu s PhDr. Soňou Kovačevičovou, DrSc., ktorej vďačí za mnohé. „Dúfam, že SAV navždy zostane inštitúciou, ktorá má vysokú dôveru občanov, a oázou vedeckého poznania,“ dodala na záver Rastislava Stoličná.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Katarína Gáliková