Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Extrémne nízke teploty zaujali publikum v Rožňave

Extrémne nízke teploty zaujali publikum v Rožňave

11. 4. 2025 | videné 249-krát

Prednáška Pavla Szabóa z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., odštartovala sériu populárno-vedeckých prednášok vedcov a vedkýň SAV Vivat Scientia! Nech žije veda! v Rožňave. Publikum sa vďaka pútavému rozprávaniu a viacerým experimentom dozvedelo o pozoruhodnom svete nízkych teplôt a výskume, v ktorom vedecký tím zo Slovenskej akadémie vied patrí k tým najlepším na svete.

Dlhoročný výskumník v oblasti fyziky nízkych teplôt z košického pracoviska Rožňavčanom v pôsobivých priestoroch KC Kláštor  priblížil, prečo extrémne nízke teploty otvárajú cestu k novým poznatkom o vlastnostiach materiálov a javoch, ktoré bežne nevidíme. Vysvetlil aj to, ako vedci v laboratóriách dokážu dosiahnuť teploty blízke absolútnej nule – teda mínus 273,15 °C – a čo všetko sa v takých podmienkach dá pozorovať.

„Pri veľmi nízkych teplotách sa správanie látok úplne mení – materiály odhaľujú svoje skryté vlastnosti, ktoré pri bežných podmienkach zakrýva tepelný šum,“ vysvetlil P. Szabó. Demonštrácie z prednášky ukázali, ako sa bežné materiály ako guma či kvapaliny pri ochladení menia na krehké alebo prchavé látky.

Jednou z najpôsobivejších ukážok bola magnetická levitácia supravodiča – materiálu, ktorý po ochladení dokáže viesť elektrický prúd bez odporu a zároveň „vytláča“ magnetické pole zo svojho vnútra. „Takéto materiály majú obrovský aplikačný potenciál – od magnetickej rezonancie cez vysokorýchlostné vlaky až po kvantové počítače,“ zdôraznil fyzik.

Prednáška nebola len o fyzike – bola o zvedavosti, vynaliezavosti a o tom, ako aj slovenské laboratóriá môžu byť súčasťou svetovej vedy. Publikum ocenilo najmä interaktívny prístup, zrozumiteľnosť výkladu a možnosť nahliadnuť do inak neviditeľného sveta blízkeho absolútnej nule.

Videozáznam z prednášky si môžete pozrieť kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

FOTOGALÉRIA

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Ferenc

Súvisiace články