Stretnutie vedeckých komisií Európskeho zväzu včelárov v Slovinsku
Na festivale ApiSlovenija v slovinskom Celje 14. – 16. marca 2025 sa konalo prvé stretnutie členov dvoch vedeckých komisií Európskeho zväzu včelárov (EBA) – komisie pre bezpečnosť a kvalitu včelích produktov a komisie pre zdravie včiel. Slovensko zastupuje v EBA Ing. Juraj Majtán, DrSc., MBA, z Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i., ktorý je členom komisie pre bezpečnosť a kvalitu včelích produktov.
Hlavnou úlohou komisie, ktorej členom je aj Juraj Majtán, je presadzovať vysokú kvalitu a bezpečnostné štandardy včelích produktov v celej Európe, bojovať proti falšovanému medu cestou harmonizácie štandardizovaných analytických postupov a zriadenie európskeho referenčného laboratória.
Členov komisií na festivale ApiSlovenija v Celje prijala ministerka poľnohospodárstva, lesníctva a výživy Slovinskej republiky Mateja Čalušića, s ktorou mali možnosť neformálne diskutovať v sídle EBA o dôležitosti včelárenia, zdravia včiel a kvality včelích produktov. „Na festivale ApiSlovenija v odbornom program každý člen komisie predstavil svoje vedecké zameranie a predstavu ako pomôcť svojou činnosťou včelárom a konzumentom medu a včelích produktov,“ priblížil dianie Dr. Juraj Majtán, ktorý sám predstavil projekt Medové laboratórium. Jeho cieľom je valorizovať hodnotu medu a zvyšovať povedomie o zdraviu prospešných účinkov medu.
„Aj na tomto festivale sa ukázalo, že cesta k úspechu vedie len cez spoluprácu vedeckých odborníkov, včelárov a spotrebiteľov,“ dodal vedec.
Európsky zväz včelárov (EBA) so sídlom v Lukovici (Slovinsko) založili vo februári 2024 a jeho prezidentom sa stal Boštjan Noč, predseda Slovinského zväzu včelárov. Hlavným cieľom EBA je boj proti falšovanému medu, boj za zavedenie dotácii na včelstvá za opeľovaciu činnosť a boj proti nesprávnemu používaniu pesticídov toxických pre včely. EBA momentálne zastrešuje 49 včelárskych spolkov z 29 krajín. Dôležitou súčasťou EBA je päť vedeckých komisií: komisia pre bezpečnosť a kvalitu včelích produktov, komisia pre zdravie včiel, komisia pre apiterapiu, komisia pre mladých včelárov a komisia pre ochranu pôvodných včiel.
Zdroj: Juraj Majtán, Ústav molekulárnej biológie SAV, v. v. i.
Foto: archív EBA