Slovenskí vedci ocenení na prestížnom medzinárodnom kongrese v USA
Výskumníci z Ústavu experimentálnej farmakológe a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., získali prestížne ocenenie na výročnom stretnutí US Society of Toxicology (SOT) na Floride. Ich práca bola ocenená Medical Device and Combination Product Specialty Section za výnimočný prínos v oblasti vývoja protokolov pre in vitro testovanie biokompatibility zdravotníckych pomôcok a farmaceutík.
Štúdia predstavuje nové in vitro protokoly na hodnotenie očného podráždenia a fototoxicity s využitím 3D rekonštituovaného ľudského tkanivového modelu EpiOcular. Tieto výsledky predstavujú významný krok smerom k zníženiu potreby testovania na zvieratách a integrácii spoľahlivých alternatívnych metód do regulačných štandardov.
„Je pre nás veľkou cťou, že naša práca bola ocenená na takom prestížnom medzinárodnom fóre. Tento úspech nás motivuje pokračovať v úsilí o začlenenie in vitro metód do štandardov, ako je ISO," uviedla Helena Kandarová, riaditeľka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV, spoluautorka štúdie a členka národnej pracovnej skupiny pre biokompatibilitu zdravotníckych pomôcok .
Hlavným autorom oceneného výskumu je interný doktorand ústavu Peter Pôbiš, ktorého prezentácia vzbudila veľký záujem odbornej verejnosti. Toto ocenenie potvrdzuje vysokú kvalitu výskumu na Slovenskej akadémii vied a jeho rastúci vplyv na medzinárodnú vedeckú komunitu. Výskum bol vykonaný s grantovou podporou agentúr VEGA a APVV.
Ocenená štúdia s názvom „Development of Sensitive In Vitro Protocols for the Biocompatibility Testing of Medical Devices and Pharmaceuticals Intended for Contact with the Eyes: Acute Irritation and Phototoxicity Assessment“ bola publikovaná v renomovanom časopise Alternatives to Laboratory Animals (ATLA) a je dostupná v open-access režime.
Spracovala: Monika Tináková
Foto: ÚEFT CEM SAV, v. v. i.