Slovensko-ukrajinské vzťahy v podmienkach vojny
Slovensko-ukrajinské vzťahy v kontexte vojny boli témou medzinárodného seminára, ktorý sa konal v stredu 6. marca 2025. Organizátormi boli Ústav politických vied SAV, v. v. i., v spolupráci so Slovenským združením pre politické vedy pri SAV. Seminár sa týkal dôsledkov vojny v Ukrajine na vnútropolitický vývoj Slovenska a jeho zahraničnú politiku – od roku 2014 a po začiatku otvorenej agresie Ruskej federácie vo februári 2022.
Hoci v minulosti Ukrajina nebola predmetom prvoradej pozornosti slovenských politických špičiek, médií a ani širokej verejnosti, konflikt prebiehajúci od anexie Krymu Ruskou federáciou sa výrazne prejavil na debate o charaktere zahraničnej politiky Slovenska. Príspevok Alexandra Dulebu z Prešovskej univerzity v Prešove a Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku hovoril o zmenách v prístupe zahraničnej politiky SR po predčasných parlamentných voľbách v roku 2023. Ďalší vystupujúci Grigorij Mesežnikov (Inštitút pre verejné otázky, Bratislava) sa venoval vnútropolitickým dôsledkom vojny na podobu politického konfliktu v SR, atmosféru v spoločnosti, verejnú mienku, ako aj pozície jednotlivých politických strán. Vasyl Buslenko z Lesya Ukrainka National University (Luck, Ukrajina) sa venoval špecifickej otázke poskytovania pomoci Ukrajine zo strany Slovenska. Analyzoval príslušné legislatívne dokumenty a zmeny v prístupe vlády SR po roku 2023. Łukasz Lewkowicz z Univerzity Marie Curie Skłodowskej (Lublin, Poľsko) vo svojom príspevku hovoril o vnímaní súčasnej zahraničnej politiky Slovenska poľskou vládou a médiami. Mykola Polovyi z Univerzity Komenského v Bratislave hovoril o dôsledkoch nátlakovej diplomacie prezidenta USA Donalda Trumpa v otázke prebiehajúcej vojny na Ukrajine na medzinárodné postavenie Slovenska a budúcnosť jeho vzťahov s Ukrajinou. Posledný príspevok Juraja Marušiaka (Ústav politických vied SAV, v. v. i.) sa venoval vplyvu viac než desať rokov trvajúceho konfliktu na konflikty týkajúce sa politiky pamäti na Slovensku a inštrumentalizácii histórie v argumentácii slovenských politických aktérov pri presadzovaní svojich prístupov k vojne a jej dôsledkom.
Vystúpenia rečníkov a diskusia, ktorá po nich nasledovala, potvrdili, že hoci Ukrajina v minulosti v povedomí slovenskej verejnosti a v kolektívnej pamäti nezaujímala kľúčovú pozíciu, prebiehajúca agresia Ruska na jej území výrazne spolarizovala slovenskú spoločnosť a má dosah aj ekonomickú situáciu v krajine. Ovplyvnila nielen bilaterálne vzťahy s východným susedom SR, ale aj pozíciu Slovenska na multilaterálnej úrovni – na pôde EÚ a NATO, a napokon – aj bilaterálne vzťahy SR s takými štátmi ako Maďarsko, Česko, Poľsko či Nemecko. Vojna má dôsledky nielen na podobu politickej debaty, ale aj zásadné otázky identity slovenskej spoločnosti, kam patrí aj kolektívna pamäť.
Program seminára a zborník abstraktov
Spracoval: Juraj Marušiak, Ústav politických vied SAV, v. v. i.
Foto: canva.com