Vedecké večery v Lučenci štartujú tretiu sezónu
Popularizačné podujatie Slovenskej akadémie vied a Mestského múzea Lučenec s názvom Vivat Scientia! Nech žije veda! má za sebou už druhú sezónu. Z pilotného nápadu priblížiť osobnosti vrcholnej vedeckej inštitúcie v regióne stredného Slovenska sa stala tradícia. Projekt sa teší priazni a záujmu návštevníkov, pre ktorých má jeden utorkový večer v mesiaci stále vedecký nádych. Novú sériu popularizačných večerov v Lučenci odštartuje marcová prednáška o verejných financiách.
S iniciatívou ponúkať lučeneckému publiku pravidelné vedecké podujatia oslovilo Slovenskú akadémiu vied Mestské múzeum Lučenec už v roku 2022. SAV sa tak naskytla príležitosť predstaviť sa v regióne, v ktorom nesídli žiadna univerzita ani vedecké pracovisko.
Cyklus prednášok Vivat Scientia! Nech žije veda! od svojho štartu v januári 2023 priviedol do metropoly Novohradu množstvo kvalitných prednášajúcich s aktuálnymi témami. „Jedným z hlavných poslaní múzea je vzdelávanie ´educatio´, a to sa snažíme sprostredkovať našim návštevníkom aj prostredníctvom rešpektovaných odborníkov pôsobiacich v Slovenskej akadémii vied. Získavanie nových poznatkov, vedomostí a informácií je motorom ľudského pokroku ´progresus humanus ´. Tento proces vytvára nielen pozitívne dojmy, ale aj príjemnú atmosféru, ktorú sa usilujeme preniesť aj na prednášajúcich, pre ktorých je často prednáška v Lučenci zároveň prvou skúsenosťou s našim mestom a regiónom,“ uviedla vedúca múzea Andrea Moravčíková a zdôraznila, že pokračovanie projektu Vivat Scientia! si vyžiadali samotní návštevníci. „Je to pre nás jasným dôkazom, že takéto podujatia majú svoj zmysel a prínos nielen pre rozvoj poznania, ale aj pre budovanie pozitívneho vzťahu k múzeu ako inštitúcii,“ skonštatovala A. Moravčíková.
Vedecké večery tradične uvádza spolupracovník múzea Krasimir Damjanov. „V čase, kedy všeobecne devalvovali hodnoty ako pravda, česť, múdrosť a porozumenie, kedy vedecké poznanie a jeho nositelia boli verejne a veľakrát ponižovaní, boli chvíle strávené s nádhernými ľuďmi ako Martin Venhart, Pavol Siman, Sibyla Mislovičová, Daniela Antolová, Marta Herucová, Peter Teličák, Jozef a Barbara Ukropcovci, Peter Gömöry, Ján Gálik, Róbert Sabo a všetkými ostatnými návratom do krajiny zázrakov hľadania, poznania a ľudskosti,“ dodal moderátor.
Popularizačný ráz prednášok bol povzbudením aj pre tých návštevníkov, ktorí prichádzali na podujatia s pokorou pred novými, niekedy úplne čerstvými a ešte nemedializovanými poznatkami. „S rešpektom som išla na prednášky o geológii, astronómii, umelej inteligencii či jadrovej fyzike. Avšak spôsob, akým nás vedci - vysoko rešpektovaní odborníci a odborníčky SAV so svojimi témami oboznamovali, ma takmer presviedčal o tom, že všetkému tak trochu ´rozumiem´. Naviac pritom nechýbal ani humor, ktorý podčiarkoval úžasnú atmosféru týchto besied,“ uviedla pravidelná návštevníčka Jaroslava Machanová.
Tretí ročník podujatia Vivat Scientia! Nech žije veda! odštartuje marcová prednáška na tému Verejné financie pod drobnohľadom: Kde sa strácajú a hľadajú miliardy? V utorok 25. marca 2025 o 17.00 hod. sa v Radnici Mestského múzea Lučenec predstaví Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu SAV, v. v. i. Viac informácií o prednáške prinesieme už čoskoro.
Text a foto: Katarína Gáliková
Záznamy z doterajších prednášok si môžete pozrieť na YouTube kanáli SAV:
Míľniky vývoja Zeme – Pavol Siman
Sólo pre technécium – Martin Venhart
Voda nad zlato? Či zlato vo vode? – Zuzana Bártová
Jarné sviatky a obyčaje – prečo nie sú všade rovnaké? – Zuzana Beňušková
Pohyb - elixír zdravia: o blahodarných účinkoch pravidelného pohybu – Barbara a Jozef Ukropcovci
PARAZITY - máme sa ich báť? – Daniela Antolová
Slovenčina dnes – fakty a zaujímavosti – Sibyla Mislovičová
Náhrobky: Umenie spojené so smrťou – Marta Herucová
Materiály budúcnosti – Alexandra Kovalčíková
Včely vedcom, vedci ľuďom – Marcela Bučeková
Prečo podliehame konšpiračným teóriám? – Peter Teličák
Slnko, naša úžasná hviezda – Peter Gömöry
Všetko čo chcete vedieť o lykožrútoch – Miroslav Blaženec
Prečo potrebujeme vedu? Martin Venhart, Pavol Siman
Ako vzniká jed/liek? – Marta Šoltésová Prnová
Umelá inteligencia a robotika v diagnostike Alzhimerovej choroby – Robert Sabo
Elektrina v ľudskom tele – Ján Gálik
Od Kožucha k plavkám: čo skúmajú Slováci v Egypte – Jozef Hudec