Igor Lacík v SAVinci kaviarni o polymérnej dobe aj motivácii k novým poznatkom
O živote v polymérnej dobe hovoril vo februárovej vedeckej SAVinci kaviarni Igor Lacík z Ústavu polymérov SAV, v. v. i. Hovoril o svojej vedeckej kariére, o tom, aká je dôležitá inšpirácia k tvorbe vedeckého poznania, o náhodách a využití príležitostí pre zvýšenie šance priniesť svetu užitočné vedecké poznanie. Návštevníci SAVinci kaviarne v bratislavskom Kácečku spolu s ním nazreli aj do vedeckého sveta polymérnej chémie – od syntézy polymérov až po ich využitie pre liečbu cukrovky.
Doktor Igor Lacík je významný slovenský vedec, chemik a medzinárodne uznávaný odborník na polymérne biomateriály určené pre medicínu. Vyštudoval Chemickotechnologickú fakultu STU v Bratislave. Absolvoval niekoľkoročný výskumný pobyt na univerzite v Sydney, ktorý znamenal prelom v jeho kariére. Oblasťou jeho súčasného vedeckého záujmu sú biomateriály pre enkapsuláciu a imunitnú ochranu pankreatických ostrovčekov a tiež mechanizmus a kinetika radikálovej polymerizácie vodorozpustných monomérov. V oboch oblastiach rozbehol úspešnú spoluprácu s firmami, akademickými pracoviskami či s nemocnicami a dostal tak seba aj svoj tím do celosvetovej siete odborníkov na tieto témy. Osem rokov viedol Ústav polymérov SAV, ktorý pri hodnotení kvality patrí medzi akademickú špičku. V súčasnosti je na ústave vedúcim oddelenia pre výskum biomateriálov. Igor Lacík je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2015, osobnosťou vedy a techniky Slovenska za rok 2018, o rok neskôr získal prvenstvo v rámci ocenenia ESET Science Award.
Sám svoju túžbu, prečo byť vedcom zhodnotil: „Mojím hlavným dôvodom, prečo byť vedcom je pocit, že azda bude schopný k niečomu prispieť a niečo ponúknuť,“ hovorí Igor Lacík.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Katarína Gáliková
Video: Matej Pok