Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Družica TESS vypustená NASA v roku 2018 je primárne zameraná na hľadanie extrasolárnych planét zemského typu. Vysokopresná fotometria neomedzená striedaním dňa a noci našla svoje uplatnenie nielen pri výskume exoplanét, premených hviezd (vrátane dvojhviezd a viacnásobných sústav), ale aj pri štúdiu malých telies Slnečnej sústavy

Vedci SAV objavili štvorhviezdu s najkratšou vonkajšou obežnou dobou

7. 1. 2025 | videné 588-krát

Vedci Astronomického ústavu SAV, v. v. i., Theodor Pribulla a Richard Komžík objavili štvorhviezdu s rekordne krátkou obežnou dobou. Spolu so spolupracovníkmi zo zahraničných vedeckých inštitúcií zistili, že štvorhviezda BU Canis Minoris (BU CMi) má extrémne krátku obežnú dobu len 121 dní.

Predchádzajúci rekord spomedzi viac ako 300 známych štvorhviezd bol 168 dní. Štvorhviezda sa skladá z dvoch zákrytových dvojhviezd s obežnými dobami okolo troch dní. Zo Zeme, samozrejme, pozorujeme tento komplikovaný objekt len ako jeden svietiaci bod. Zaujímavosťou je, že všetky štyri hviezdy majú približne rovnaké hmotnosti. „Je to zhruba 2,4-násobok hmotnosti Slnka,“ spresnil Theodor Pribulla.

Výsledok vedci získali kombináciou pozemských pozorovaní, ale aj družicových dát z vesmírneho ďalekohľadu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), ktorý vypustila NASA v roku 2018 na výskum exoplanét. „Na vysvetlenie povahy objektu však bola kľúčová spektroskopia z 1,3-m ďalekohľadu observatória na Skalnatom Plese,“ doplnil Richard Komžík, ktorý získal veľkú časť spektroskopických pozorovaní.

To, že objekt BU CMi je sústava zložená z dvoch zákrytových dvojhviezd, bolo publikované dva roky pred týmto objavom. Objavitelia však chybne predpokladali, že vonkajšia obežná doba objektu je zhruba 6,6 roka. Na vysvetlenie viacerých pozorovaných efektov autori navrhli veľmi komplikované vysvetlenia. Nakoniec sa ukázalo, že aj pri tomto výskume sa uplatňuje princíp tzv. Occamovej britvy. Predpoklad, že sústava má extrémne krátku obežnú dobu, vysvetlil všetky nezvyčajné poruchy dráh v sústave jednoducho a bez použitia nepravdepodobných efektov . „Nájdenie takejto extrémne tesnej štvorhviezdy je výzvou pre modely vzniku a vývoja dvojhviezd a viacnásobných sústav,“ dodáva Theodor Pribulla.

 

Zdroj a kontakt: Theodor Pribulla, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: NASA

Súvisiace články