Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Okrem objavenia nových lokalít fosílií žiaci pozorovali cez deň aj v noci divokú prírodu z chrbtov slonov

Študentská expedícia BARSIV bola najúspešnejšia od roku 1993

17. 12. 2024 | videné 341-krát

Z indickej džungle sa úspešne vrátila výprava BARSIV. Tím pod vedením vedcov Slovenskej akadémie vied prijal aj riaditeľ indickej ochrany prírody v Dillí.

Víťazné tímy z Gymnázia Gröslingová v Bratislave a Gymnázia Vrbové absolvovali pobyt vo zväzových štátoch Telangána, Maháráštra, Ásám a Madhjapradéš a zväzovom teritóriu Dillí (National Capital Territory of Delhi). Niekoľko okamihov výprava pobudla aj v Bhutáne. Výpravu žiakov tvorili Tomáš Cuľba, Jakub Hladík, Matúš Mikulec, Martin Pištovčák, Martin Roman a Nela Schlosserová.

Podľa vedúceho projektu Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., bol tento ročník vôbec najlepšie pripravený od roku 1993. „Celú logistiku mala na starosti Indická vláda v súčinnosti s Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a pod záštitou Jej Excelencie Apoorvy Srivastavy,“ priblížil vedec SAV. Vyhodnotenie podujatia sa uskutočňuje aj v súčinnosti s Harvardovou univerzitou. „Tím na vlastnej koži pocítil efektivitu modernej indickej ochrany prírody, ktorá je unikátna v celosvetovom vnímaní svojou proaktívnou činnosťou,“ zdôraznil P. Vršanský.

Výprava sa vrátila plná zážitkov. Okrem objavenia nových lokalít fosílií žiaci pozorovali cez deň aj v noci divokú prírodu z chrbtov slonov a sledovali aj posledné stáda divokých slonov či nosorožcov s mláďatami. Videli aj viac ako desať tigrov v divokej prírode a posledné riečne delfíny. Džungľu si prešliapali aj peši a zapojili sa do monitoringu bengálskeho tigra. Zoznámili sa tiež s unikátnym systémom evidencie tigrov operovaných indickou umelou inteligenciou.

Aktívny prístup k ochrane prírody a unikátnu novú sieť biokoridorov, nadjazdov a diaľničných podjazdov pre zvieratá tlmočila výprava aj slovenskej vláde.

Vedeckú súťaž organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (so záštitou ministra), Jej Excelenciou veľvyslankyňou Indie na Slovensku a združením AMBA pod záštitou UNESCO.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i., a Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

 

 

Súvisiace články