Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV
Prečo je lepšie riešiť problém kontaminovaných vôd na mieste a nepresúvať ho inam? Aká je dostupnosť bývania na Slovensku? Akým problémom čelí Vyšehradská skupina a Slovensko v rámci jej štruktúr? Aké využitie môže mať kuchynský odpad? Akým výskumom sa venujú ďalší dvaja štipendisti z projektu SASPRO 2 a ktorý z nich sa narodil tam, kde Santa Claus?
Biologička Zuzana Bártová z Ústavu geotechniky SAV sa podieľala na testovaní už patentovanej technológie, ktorá by mohla pomôcť vyriešiť hrozbu znečistenia podzemných vôd na Žitnom ostrove a spolu s kolegami a kolegyňami vyvíjajú aj riešenie pre „oranžovú“ rieku Slaná.
Politológ a historik Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV skúma, aký vplyv má ruská agresia voči Ukrajine na energetickú spoluprácu krajín Vyšehradskej skupiny. Neobchádza ani otázky krízy, v ktorej sa toto zoskupenie nachádza.
Slováci a Slovenky kladú veľký dôraz na bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti a často ich neodradí ani komplikované dochádzanie do centra zo satelitov väčších miest. Ako suburbanizácia mení krajinu a aká je dostupnosť bývania na Slovensku, skúma geograf Ján Výbošťok z Geografického ústavu SAV.
Kuchynský odpad má využitie napríklad vo forme kompostu. Existujú však aj iné prístupy, ako ho zhodnotiť. Alena Opálková Šišková z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV a Lenka Lorencová z Chemického ústavu SAV prišli v spolupráci s vedcami zo Slovenskej technickej univerzity s riešením, ako z neho vyrobiť biouhlíkatý materiál využívaný v elektrochemických senzoroch.
Ako vyzeral tento rok Týždeň vedy a techniky v SAV a aké sú ďalšie dva príbehy úspešných štipendistov z projektu SASPRO 2 nájdete v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia/Správy SAV, ktorý predstavuje výskumy vedkýň a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.
Text: Stanislava Longauerová
Foto: Katarína Gáliková