Od Kožucha k plavkám: čo skúmajú Slováci v Egypte
Posledná tohtoročná prednáška z popularizačného cyklu Vivat Scientia! Nech žije veda! v Lučenci priblíži publiku výskum slovenských odborníkov v egyptskej lokalite Tell el-Retábí za doterajších 14 rokov. Nebudú chýbať ani zaujímavé ukážky v podobe predmetov typických pre tento región. V utorok 10. decembra o 17.00 hod. sa v Radnici Mestského múzea Lučenec predstaví dr. Jozef Hudec z Ústavu orienratlistiky SAV, v. v. i.
Územia Slovenska a Egypta sa zdajú na prvý pohľad geograficky aj historicky veľmi vzdialené. Prednáška Jozefa Hudeca ukáže, že takýto prvý pohľad môže byť klamlivý, minimálne za ostatných dvetisíc rokov. Okrem uvedenia do problematiky egyptológie a stručnej interakcie území Slovenska a Egypta, hosť predstaví aj výskum slovenskej časti poľsko–slovenského tímu na egyptskej lokalite v Tell el-Retábí a jeho výsledky za doterajších 14 sezón. Účastníci si budú môcť tiež pozrieť aj vešebta, skarabea a papyrus.
Doktor Jozef Hudec je spoluzakladateľom Nadácie Aigyptos, ktorá vznikla v roku 1995. V roku 2001 nastúpil na odbor Blízkeho východu slovenského rezortu zahraničia. Bol zástupcom veľvyslancov na slovenských ambasádach v Káhire a v Tel Avive, aktuálne je nerezidentným vedúcim slovenského Styčného úradu v palestínskom Ramalláhu. V roku 2013 sa vrátil do Ústavu orientalistiky SAV, kde je samostatným vedeckým pracovníkom. Špecializuje sa na archeológiu starého Egypta, slovenské egyptiaká, cestovateľov do Egypta a na arabský a islamský svet. Od roku 2007 je spoluriaditeľom poľsko – slovenskej archeologickej misie v egyptskom Tell el-Retábí a od roku 2018 viedol aj slovenskú archeologickú misiu na sudánskej lokalite Duwejm Wad Hadž.
Srdečne Vás pozývame. Vstup je voľný.
Text a foto: Katarína Gáliková
Grafika: Dávid Koronczi