Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Top Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2023/2024 Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i.

Top Študentskou osobnosťou Slovenska za akademický rok 2023/2024 je Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i.

6. 12. 2024 | videné 586-krát

V stredu 4. decembra 2024 v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne vyhodnotili súťaž Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2023/2024. Ocenenie si prevzalo 13 výnimočných študentov a doktorandov. Odborná porota zároveň vyhlásila aj „top študentskú osobnosť roka“. Stala sa ňou Lenka Ďaková z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i., ktorá získala 1. miesto aj v kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika. Prvé miesto vo svojich kategóriách si odniesli aj ďalší doktorandi z SAV – v kategórii Lekárske vedy ocenili Máriu Urbanovú z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i., a v kategórii Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika, psychológia, história si cenu prevzala Júlia Čížová z Historického ústavu SAV, v. v. i.

Podujatie organizuje Junior Chamber International (JCI) – Slovakia pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied a Slovenskej rektorskej konferencie. Jeho cieľom je vyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti výnimočných študentov prvého, druhého alebo tretieho stupňa štúdia z rôznych vedných odborov študujúcich na slovenských vysokých školách (VŠ) alebo doktorandov v rámci vedeckých pracovísk SAV. Týmto projektom chcú organizátori podporiť vedu, ako aj mladých talentovaných študentov na VŠ v SR. Na slávnostnej ceremónii boli prítomní aj predseda SAV Pavol Šajgalík, členka Predsedníctva SAV Ľubica Lacinová a Vladimír Hiadlovský, prezident Slovenskej rektorskej konferencie.

Podľa výkonného predsedu JCI – Slovakia Mariána Meška do tohtoročného 20. ročníka súťaže Študentská osobnosť Slovenska prišlo z vysokých škôl a ústavov Slovenskej akadémie vied 89 prihlášok.

 

Študentské osobnosti akademického roka 2023/2024

1. Elektrotechnika, priemyselné technológie

Ing. Juraj Tvarožek, Fakulta elektrotechniky a informačných technológií ŽU v Žiline

2. Hutníctvo, strojárstvo, energetika

Ing. Lenka Ďaková, PhD., Ústav materiálového výskumu SAV, v. v. i.

Počas štúdia na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach sa Lenka Ďaková najviac zaujímala o konštrukčné materiály. Práve táto oblasť ju inšpirovala k rozhodnutiu venovať sa hlbšiemu výskumu nových materiálov. Uvedomila si totiž, že majú potenciál zásadne zmeniť konštrukciu a funkcionalitu strojov a zariadení. Preto sa rozhodla svoje doktorandské štúdium zameriavať na vývoj vysoko-entropických keramických materiálov, ktoré by mohli nájsť široké uplatnenie v strojárskom priemysle, kozmonautike ako aj zdravotníctve (implantáty). S využitím nadobudnutých teoretických vedomostí sa aktívne podieľala na príprave experimentálnych materiálov, konkrétne viaczložkovým keramickým systémom obsahujúci päť ultravysokoteplotných karbidov.

Osobitná pozornosť bola venovaná analýze na mikro- a nanoúrovni, ktoré majú významný vplyv na celkové vlastnosti materiálu. Okrem toho boli experimentálne stanovené mechanické vlastnosti, tribologické správanie a odolnosť voči oxidácii pri vysokých teplotách. S cieľom dosiahnuť optimálnu kombináciu požadovaných vlastností sa venovala aj vývoju kompozitných materiálov.

Táto inovatívna stratégia priniesla sľubné výsledky a otvorila nové možnosti pre využitie týchto materiálov v náročných aplikáciách, kde sú kladené vysoké nároky na odolnosť voči extrémnym podmienkam. Tvorivý prístup a hĺbkové porozumenie problematiky umožnili významne prispieť k rozvoju vedného odboru a otvoriť nové perspektívy pre ďalší výskum v oblasti vysokoentropických keramických materiálov. Spomínané materiály už teraz preukazujú obrovský potenciál pre použitie v systémoch tepelnej ochrany, povlaky vystavené vysokým teplotám, materiály pre vykurovacie telesá, tribologický odolné diely a pod. Počas svojho pôsobenia na Ústave materiálového výskumu SAV, v. v. i., v Košiciach sa zúčastnila medzinárodnej konferencie, na ktorej vystúpila s prednáškou. Získala ocenenie za víťazstvo v súťaži o najlepšiu doktorandskú prednášku po vedeckej stránke na fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie v rámci dňa doktorandov Metalurgia Junior.

Hĺbkové porozumenie problematiky získané v rámci PhD štúdia, viedlo L. Ďakovú k novému smeru výskumu vysokoteplotnej keramiky s vynikajúcimi komplexnými vlastnosťami. V súčasnosti sa aktívne venuje vývoju multikomponentných HEC materiálov a stanoveniu ich fyzikálnych vlastností, vplyv statickej/dynamickej oxidácii a zmeny mechanických vlastností po vystavení sa vysokým teplotám. Má tiež vysoko nadpriemernú publikačnú činnosť.

3. Kultúra a umenie

Bc. Alžbeta Reháková, DiS.art, Vysoká škola múzických umení v Bratislave

4. Právo

Bc. Ivan Vu Nhu, Právnická fakulta TU v Trnave

5. Lekárske vedy

RNDr. Mária Urbanová, Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i. Zároveň získala špeciálnu Cenu Rádio Slovensko a Cenu JCI-Slovensko za významný prínos pre spoločnosť (viac TU).

6. Farmácia

PharmDr. Dominika Žigrayová, Farmaceutická fakulta UK v Bratislave

7. Prírodné vedy, chémia

RNDr. Viktória Pevná, PhD., Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach

8. Stavebníctvo, architektúra

Ing. Adam Tarana, Stavebná fakulta STU v Bratislave

9. Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo

Ing. Katarína Poláková, Fakulta biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre

10. Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika, psychológia, história

Mgr. Júlia Čížová, PhD, Historický ústav SAV, v. v. i.

Od roku 2020 pôsobila ako interná doktorandka na Oddelení najnovších dejín Historického ústavu SAV, v. v. i. Vo svojom výskume sa špecializuje na environmentálne dejiny so zameraním na problematiku ochrany prírody v stredoeurópskom priestore v 20. storočí. V dizertačnej práci obhájenej v auguste 2024 sa venovala dejinám dobrovoľnej ochranárskej praxe na Slovensku v období socializmu. Svojím výskumom otvorila neprebádané pole historického výskumu, pričom analyzovala vývoj ochranárskeho myslenia a environmentálneho hnutia na Slovensku ako doteraz opomínaných historických aktérov politického a spoločenského vývoja na Slovensku. Vo výskume nadväzovala na diplomovú prácu, ktorá bola v roku 2020 ocenená Cenou rektora Univerzity Komenského. V roku 2023 jej udelili 1. cenu v Súťaži doktorandov a doktorandiek SAV. V roku 2023 získala deväťmesačné doktorandské štipendium na francúzskom výskumnom ústave spoločenských vied, kde sa venovala výskumu medzinárodných transferov vo sfére environmentalizmu v Európe v období socializmu. Od roku 2021 bola členkou riešiteľského tímu na Ústave pro soudobé dějiny Akadémie vied Českej republiky. Pravidelne sa zúčastňovala domácich aj zahraničných konferencií, seminárov a workshopov. V rámci doktorandského štúdia sa tiež venovala popularizácii historického výskumu prostredníctvom článkov, podcastov a účasťou na besedách a prednáškach.

11.  Informatika a matematicko-fyzikálne vedy

Ing. Lenka Galčíková,PhD., Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, Ústav informatiky, automatizácie a matematiky v Bratislave

12. Ekonómia

Cena J&T Banky v kategórii Ekonómia

Ing. Tomáš Oleš, PhD., Národohospodárska fakulta EU v Bratislave

13. Šport

Ema Kapustová, Ekonomická fakulta UMB v Banskej Bystrici

Mimo skupiny laureátov ocenila JCI-Slovensko za inovatívne riešenie Bc. Lukáša Reháka z Fakulty hospodárskej informatiky EU v Bratislave, ktorý zaujal verejnosť svojou vizualizáciou budúcej trasy petržalskej električky.

Diplomy si ocenení prevzali z rúk Mariána Meška, Ľubica Lacinová odovzdala oceneným finančné odmeny.

Junior Chamber International (JCI) – Slovakia je dobrovoľná, mimovládna, nezisková organizácia. Jej poslaním je pomáhať pri príprave mladých ľudí, predovšetkým vysokoškolákov, na svoje budúce povolania, pri príprave vedecko-výskumných pracovníkov, príprave manažérov do práce v štátnych, ako aj súkromných firmách až po aktivity smerujúce k samostatnej podnikateľskej činnosti.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Ivan Majerský, Pravda

Súvisiace články