Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Demonštrácia marsovskej pôdy a jej vlastností názorným spôsobom poukazuje na význam taveninovej chémie

Taveninová chémia vo výskume aj pri popularizácii vedy

4. 12. 2024 | videné 248-krát

Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i., sa cez popularizačný projekt Ing. Viliama Pavlíka, PhD., s názvom Marťanské piesky zapojil do prezentovania vedeckých procesov prebiehajúcich na ústave širokej verejnosti. Demonštrácia marsovskej pôdy a jej vlastností názorným spôsobom poukazuje na význam taveninovej chémie, ktorá bude zohrávať jednu z kľúčových úloh pri praktickom využití prírodných zdrojov vo vesmíre. Projekt stavia na interaktívnej ukážke spojenej s prezentáciou, čím zvyšuje povedomie o tejto oblasti vedy a zároveň môže slúžiť ako inšpirácia pre budúcich vedcov.

„Jadrom projektu je výroba simulovanej marsovskej horniny, ktorá nielen vizuálne pripomína pôdu na Marse, ale aj obsahovo kopíruje chemické zloženie získané prostredníctvom údajov z roverov Perseverance, Opportunity a Curiosity. Táto hornina sa prezentuje vo forme jemného materiálu uloženého v teráriu. Návštevníci ho môžu chytiť do rúk, čím získajú realistický zážitok ´akoby boli na Marse´,“ vysvetľuje projekt V. Pavlík. Súčasne poslucháč počúva o procesoch výroby kyslíka a kovov z marsovskej pôdy, čo bude zásadným krokom pre prítomnosť ľudskej posádky na Marse a Mesiaci.

Projekt má viacero cieľov, od zvýšenia povedomia o vedeckých metódach až po elimináciu hoaxov o vysokoteplotných procesoch. Vedecko-popularizačné podujatia, ako napríklad Európska noc výskumníkov či Deň otvorených dverí ÚACH SAV, poskytujú priestor pre zapojenie verejnosti, kde sa pomocou demonštrátora a interaktívnych diskusií priblížia výskumné postupy v oblasti taveninových sústav. Na tohtoročných popularizačných podujatiach SAV bol tento projekt prijatý s veľkým úspechom a odpovedalo sa na množstvo otázok. Demonštrátor zaujal aj vedcov z iných ústavov, pričom má vysoký potenciál zaujať aj odborníkov a priemyselných partnerov.

Význam tohto projektu nespočíva len v jeho popularizačnom efekte, ale aj v jeho vedeckej hodnote. Taveninová chémia má široké uplatnenie – od výroby kovov a kyslíka vo vesmíre až po ekologickejšiu recykláciu odpadu na zemi. Popularizácia tejto oblasti môže prispieť k odstráneniu predsudkov voči vede na Slovensku a podporiť financovanie inovácií, ktoré vedú k zvýšeniu konkurencieschopnosti krajiny.

Projekt Marťanské piesky predstavuje inšpiratívny príklad prepojenia špičkového výskumu s popularizáciou vedy. Podobné iniciatívy nielenže približujú vedecké poznatky verejnosti, ale zároveň vytvárajú platformu pre diskusiu o budúcnosti ľudskej prítomnosti vo vesmíre a dôležitosti udržateľného výskumu pre rozvoj spoločnosti.

 

Spracovala a foto: Patrícia Petrisková, Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i.

Súvisiace články