Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Projekt zameraný na recykláciu permanentných magnetov

18. 11. 2024 | videné 298-krát

Fyzikálny ústav SAV, v. v. i.,  v týchto dňoch štartuje účasť v projekte v hodnote miliónov eur, ktorý je zameraný na recykláciu permanentných magnetov. Ide o spoluprácu  strategického významu, ktorej cieľom je zvýšiť odolnosť Európskej únie voči závislosti od dovozu kritických prvkov potrebných pri výrobe permanentných magnetov zo zahraničia. Vedci a vedkyne majú zároveň príležitosť k vytvoreniu nových pracovných miest v priemysle. Projekt bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie a v neposlednom rade bude prúdiť podpora aj do menej rozvinutých regiónov. 

„Projekt je možné  vnímať ako reakciu na zraniteľnosť Európskej únie, ktorá plynie zo závislosti od dovozu vzácnych zemín nevyhnutných pre prípravu kvalitných permanentných magnetov. Zastavenie vývozu strategických surovín z tretích krajín by mohlo znamenať ukončenie až 98 % ich dodávok do Európskej únie, čiže zastavenie zelenej (veterná energia, elektrická mobilita...) a digitálnej (harddisky, prístroje atď. ) transformácie,“ povedal Peter Švec z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Cieľom projektu je vybudovanie nového, dosiaľ nejestvujúceho technologického reťazca, preukázať jeho uskutočniteľnosť a predstaviť pilotné riešenia v oblasti recyklácie permanentných magnetov obsahujúcich strategické prvky s osobitným dôrazom na podporu menej rozvinutých európskych regiónov. 

„Jedna fáza projektu bude zameraná na recyklovanie a spracovanie použitých magnetov, druhá na produkciu nových magnetov z recyklovaných surovín a ďalšia fáza na ich integráciu a použitie vo výrobkoch. Práve do prvej zo spomínaných fáz bude zapojené Oddelenie fyziky kovov na FÚ SAV, v. v. i.,“ opisuje vedec.

Magnetické materiály pochádzajúce z procesu recyklácie majú rôzne tvary (vločky, pásky, úlomky), rôzne spôsoby spracovania a zapuzdrenia (fyzické puzdro,  chemické pokrytie) a rôznu čistotu. Zvládnutie spracovania takejto vstupnej recyklovanej suroviny je nevyhnutným predpokladom pre úspech projektu. V horizonte do roku 2050 sa vďaka úspešnému splneniu cieľov projektu očakáva vybudovanie 21 spracovateľských stredísk, vytvorenie významného počtu  pracovných miest, zníženie produkcie CO2 o 95 miliónov ton a tiež finančné príjmy vo výške 1,8 miliardy eur.

Ide o európsky projekt typu Interregional Innovation Investments Instrument s rozpočtom presahujúcim 6 miliónov eur, na ktorom sa zúčastňuje celkovo 14 partnerov zo siedmich európskych krajín. Dĺžka trvania je 30 mesiacov so začiatkom plánovaným na október 2024.

FÚ SAV, v. v. i., bol úspešný aj v inej,  podobne zameranej európskej výzve Vzácne zeminy a inovačné strediská pre magnety zo schémy HORIZONT IA . Účasť na takýchto a podobných projektoch umožňuje Fyzikálnemu ústav SAV, v. v. i., etablovať sa na poli renomovaných európskych vedeckých inštitúcii, ktoré prinášajú riešenia pre budúcnosť.

 

Spracovala: Monika Tináková

Ilustračné foto: canva.com

Súvisiace články