Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyhlásili laureátky a laureátov Ceny za vedu a techniku 2024

Vyhlásili laureátky a laureátov Ceny za vedu a techniku 2024

18. 11. 2024 | videné 387-krát

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2024 už tradične vyvrcholil odovzdávaním ocenení Cena za vedu a techniku. Na slávnostnom galavečere, ktorý sa konal 15. novembra 2024  v reprezentatívnych priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu, si ocenenie prevzalo osem osobností a jeden vedecko-technický tím. Medzi ocenenými bola aj prof. Elena Marushiaková-Popová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV v Bratislave, ktorá cenu získala za medzinárodné úspešné vedeckovýskumné pôsobenie v oblasti rómskych štúdií, histórie Rómov ako etnickej menšiny v Európe.

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky Tomáš Drucker, ktorý sa na ceremónii zúčastnil, vyjadril svoju vďaku a úctu všetkým oceneným vedkyniam a vedcom. „Bez ich úsilia by sme nemohli čeliť mnohým globálnym výzvam, ako je ochrana životného prostredia, boj proti chorobám či vývoj inovatívnych riešení v oblasti energetiky, dopravy a mnohých iných odvetví. Veda je cestou k riešeniam a my vzdávame hold tým, ktorí sa na túto cestu vydali,“ povedal. „Cena za vedu a techniku je výnimočná nielen preto, lebo vyzdvihuje mimoriadne výsledky v tejto oblasti, ale aj preto, lebo slúži ako inšpirácia pre mladú generáciu. Vďaka tejto iniciatíve sa nám darí nielen oceniť prácu vedeckej komunity, ale aj poukazovať na obrovský význam, ktorý majú vedci a výskumníci pre život našej spoločnosti,“ dodal.

Ocenenia v jednotlivých kategóriách získali tieto osobnosti:

Kategória Osobnosť vedy a techniky

Prof. Elena Marushiaková-Popová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave za medzinárodné úspešné vedeckovýskumné pôsobenie v oblasti rómskych štúdií, histórie Rómov ako etnickej menšiny v Európe.

Prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr., z Katedry softvérových technológií Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline za prínos v modelovaní a počítačových simuláciách rakovinových buniek vedúcich k ich separovaniu a za vývoj modelov umelej inteligencie v mamografii.

Prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc., z Ústavu analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za rozsiahly medzinárodne uznávaný vývoj senzorických materiálov a metód zelenej chémie pre stopové analyty v potravinárskych, vo farmaceutických a v environmentálnych vzorkách.

Kategória Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov

RNDr. Radka Gorejová, PhD., z Katedry fyzikálnej chémie Ústavu chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach za výnimočný prínos v oblasti prípravy a výskumu biomateriálov a rozvoj medzinárodnej vedeckej spolupráce.

Doc. Ing. Martin Pollák, PhD., z Katedry počítačovej podpory výrobných technológií Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach za významný prínos pre rozvoj vedy a techniky Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach v publikačnej a projektovej činnosti mladých do 35 rokov.

RNDr. Šarlota Kaňuková, PhD., z Výskumného ústavu rastlinnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Piešťanoch za vedecký prínos v oblasti rastlinných biotechnológií zameraný na technológie bunkových kultúr využiteľných na výrobu špeciálnych produktov s možnosťou priemyselných aplikácií.

Kategória Popularizátor vedy

Doc. Ing. Ján Kráľ, PhD., z Katedry výrobnej techniky a robotiky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za popularizáciu technického vzdelávania a vedy medzi žiakmi základných a stredných škôl, gymnázií a študentmi vysokých škôl.

Kategória Vedecko-technický tím roka

Tím pracovníkov z úseku výskum a vývoj výkonovej elektrotechniky EVPÚ, a. s, EVPÚ, a. s., (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), za výskum, vývoj a realizáciu statického výkonového meniča vo vyhotovení energokontajnera na transformáciu sietí EU/US alebo US/EU.

Kategória Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky

Ing. Branislav Hatala, PhD., VUJE, a. s., v Trnave za významný prínos v oblasti zvyšovania bezpečnosti a spoľahlivosti jadrových zariadení, ako aj rozvoja jadrovej energetiky. Ocenenie sa udeľuje in memoriam.

Originálne ocenenie vytvoril špeciálne pre laureátky a laureátov slovenský umelec Achilleas Sdoukos. Sklenený objekt stvárňuje hlavu vedkyne/vedca a symbolizuje nové nápady a myšlienky, ktoré stoja za objavmi a pokrokmi v oblasti vedy a techniky. Každé ocenenie je unikátne aj vďaka maľbe drahými kovmi a sklárskymi listrami.

Vyhlasovateľom oceňovania, ktorého poslaním je zviditeľniť mimoriadne výsledky v oblasti vedy a výskumu, ako aj prácu samotných vedkýň a vedcov, je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR). Organizátorom podujatia je Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Na slávnostnom odovzdávaní Cien za vedu a techniku sa zúčastnil minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky Tomáš Drucker, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Róbert Gálik, zástupcovia hodnotiacej komisie, akademického sektora, zástupcovia organizácií angažujúcich sa v oblasti vedy a techniky, Slovenskej akadémie vied, partneri a ďalší pozvaní hostia.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj: Tlačová správa CVTI SR

Foto: Lukáš Záleský

Súvisiace články