Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom Vedeckého podcastu SAV bol RNDr. Michal Dubovický, CSc., z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.

Vyšla 76. epizóda Vedeckého podcastu SAV

15. 11. 2024 | videné 323-krát

Psychotropné lieky počas tehotenstva môžu tehotným ženám pomôcť, ale zároveň so sebou prinášajú riziká pre vyvíjajúci sa plod. Hosť najnovšej epizódy podcastu SAV RNDr. Michal Dubovický, CSc., z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., skúma tieto vplyvy na vývin mozgu a správanie detí v neskoršom veku. Podcast moderovala Monika Tináková.

Doktor Michal Dubovický sa vo svojom výskume venuje experimentálnemu výskumu dôsledkov pôsobenia nadmerného stresu a psychoaktívnych látok počas tehotenstva a dojčenia na funkčný vývin mozgu a správanie potomstva. Túto tému približuje v 76. epizóde Vedeckého podcastu SAV. S rastúcim počtom matiek, ktoré trpia depresiou a inými psychickými poruchami, narastá aj potreba porozumieť rizikám, ktoré môžu psychofarmaká predstavovať. „Lieky, ktoré tehotná žena užíva, často bez problémov prenikajú cez placentu. Tieto látky môžu ovplyvniť vývin mozgu plodu a prispieť k neskorším problémom so správaním,“ vysvetľuje M. Dubovický.

Dlhoročný výskum ukazuje, že pri neliečenej materskej depresii môže byť riziko pre zdravie dieťaťa ešte vyššie. M. Dubovický odporúča dôslednú kontrolu liečby a upravené dávkovanie podľa stavu matky. „Ak je to možné, je lepšie prejsť na monoterapiu a pridať psychoterapiu,“ zdôrazňuje vedec a dodáva, že spolu s liečbou zohráva dôležitú úlohu aj podpora okolia, láskyplný vzťah a príjemné prostredie.

M. Dubovický v podcaste upozorňuje aj na tichú toxicitu bežných látok, akými sú alkohol či niektoré chemikálie, ktoré môžu mať na vývin dieťaťa vážne dôsledky, aj keď sa ich efekt prejaví až neskôr: „Dokonca aj príležitostná konzumácia alkoholu počas tehotenstva sa môže neskôr prejaviť ako oneskorený problém,“ dodáva.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Michalom Dubovickým si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto a video: Martin Bystriansky

Súvisiace články