Týždeň vedy a techniky 2024 v Slovenskej akadémii vied
Tohtoročný Týždeň vedy a techniky (TVT) sa uskutoční od 11. do 17. novembra a bude sa niesť v duchu motta Inováciami k zdravšej budúcnosti. Podujatia sa budú viac orientovať na alternatívne zdroje energie, šetrenie energetických zdrojov, inteligentné systémy, recykláciu aj ďalšie technológie, ktoré pomôžu k zdravšiemu životu obyvateľov a ochrane planéty. Mnohé ústavy Slovenskej akadémie vied počas týchto dní otvoria dvere svojich laboratórií a pracovní, aby návštevníci a návštevníčky mohli do nich nazrieť a možno lepšie pochopiť vedeckú prácu.
Program je pestrý a bohatý – od dní otvorených dverí cez prednášky po návštevy laboratórií od Bratislavy až po Košice. V mnohých prípadoch sa vedci a vedkyne SAV vyberú za žiakmi a žiačkami priamo do škôl.
TVT slávnostne otvoria za účasti aj predsedu Slovenskej akadémie vied Pavla Šajgalíka v pondelok 11. novembra na podujatí Festival vedy a techniky AMAVET 2024 (FVAT). Slávnostné otvorenie môžete sledovať aj online. Využite počas tohto týždňa jedinečnú príležitosť navštíviť vedecké laboratóriá SAV a porozprávať sa s expertmi z rôznych vedných oblastí. Podrobný prehľad aktivít prinášame v tabuľke na konci textu.
Astronomický ústav SAV, v. v. i., sídliaci pod Vysokými Tatrami v Starej Lesnej, pripravil pre záujemcov prednášky podľa vlastného výberu – hovoriť sa bude o Slnku, živote vo vesmíre, kométach, supernovách, pripravené je aj nočné pozorovanie oblohy. Dni otvorených dverí budú na ústave od 11. do 15. novembra.
Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i., si pripravil 13. novembra v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote prednášku pre širokú verejnosť o Dobe ľadovej. V Zabudnutom prikostolnom múzeu v Marianke bude až do 22. novembra prístupná výstava minerálov a hornín z dobrovoľných darov obyvateľstva.
Geografický ústav SAV, v. v. i., otvorí dvere svojho ústavu v utorok 12. novembra pre študentov a študentky II. stupňa VŠ a verejnosť; a vo štvrtok 14. novembra privítajú v ústave žiakov a žiačky základných a stredných škôl. Hovoriť sa bude o výskume suburbanizácie, nákupného správania, o výskume spustnutej poľnohospodárskej pôdy, manažmentu trávnatých porastov, povodňového rizika atď.
Ústav hydrológie SAV, v. v. i., si pripravil na 13. novembra posterový deň.
Prehliadku svojich špecializovaných laboratórií s odborným výkladom umožní v utorok 12. novembra Fyzikálny ústav SAV, v. v. i.
Matematický ústav SAV, v. v. i., má počas dňa otvorených dverí (DOD) 12. novembra pripravené zaujímavé prednášky nielen vo svojich priestoroch v Bratislave, ale aj vo štvrtok 14. novembra vo svojom detašovanom pracovisku v Košiciach.
Zabav SA Vedou odporúča Ústav materiálového výskumu SAV, v. v. i., ktorý sídli v Košiciach, a na 12. novembra pripravil pre návštevníkov tento zábavno-vzdelávací cyklus. V stredu 13. novembra sú v ústave pripravené vedecké exkurzie v rámci dňa otvorených dverí.
Ústav merania SAV, v. v. i., sa návštevníkom predstaví s interaktívnou prezentáciou o magnetickej rezonancii a umožní prehliadku laboratórií v rámci DOD 12. novembra.
Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i., umožní v rámci DOD 14. novembra návštevu svojich troch oddelení – optiky a termofyziky, aplikovanej mechaniky a stavebných materiálov a konštrukcií.
V Biomedicínskom centre SAV, v. v. i., je na 15. novembra pripravených hneď niekoľko druhov aktivít – vrátane pohybovej. Nebudú chýbať prednášky, prehliadka či BMC olympiáda.
Centrum experimentálnej medicíny SAV (CEM), Ústav normálnej a patologickej fyziológie, má okrem dvoch prednášok nachystanú na 14. novembra aj prehliadku laboratórií. Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie má na 19. novembra naplánovaný deň otvorených dverí, jeho súčasťou bude rovnako návšteva laboratórií.
Botanický ústav CBRB SAV, v. v. i., pripravil 14. novembra deň otvorených dverí pre žiakov stredných a základných škôl tri aktivity, počas ktorých priblíži nielen ústav, ale aj svoj výskum.
Svoje dvere, dokonca dvere Polymérnej čajovne, otvorí 14. novembra aj Ústav polymérov SAV, v. v. i., kde sa návštevníci dozvedia niečo kompozitoch, ako sa dá simulovať, čo je to syntetická kuchyňa a nazrú aj do laboratórií.
V Chemickom ústav SAV, v. v. i., ochutnajú záujemcovia o vedeckú prácu chemikov cukor a prezrú si laboratóriá. DOD sa v tomto ústave koná 13. novembra.
Prezentácie pokusov, prednášky či návšteva laboratórií je náplňou DOD v Ústave anorganickej chémie SAV, v. v. i., ktorý bude 12. novembra.
O skrytej sile medu, o umelej inteligencii a biológii budú zaujímavé prednášky 13. novembra v Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i., nebude však chýbať ani praktická prezentácia v laboratóriu.
Ústav fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV, v. v. i., v Košiciach pripravil pre návštevníkov exkurziu a prehliadku vybraných laboratórií. Uskutoční sa počas DOD 15. novembra.
Zoznámte sa s Ústavom krajinnej ekológie SAV, v. v. i., pod týmto názvom pozýva záujemcov ústav do svojich pracovísk v Bratislave aj Nitre.
Košický Parazitologický ústav SAV, v. v. i., má pripravený deň otvorených dverí na utorok 12. novembra.
Ústav ekológie lesa SAV, v. v. i., prichádza s prednáškou Miroslava Sanigu Ako chrániť prírodu okolo nás, ktorá bude 12. novembra v Liptovských Revúcach. Organizačná zložka Arborétum Mlyňany sa „otvorí“ 13. novembra – pripravených je množstvo aktivít, ktoré priblížia prácu tohto špecifického vedeckého pracoviska.
Archeologický ústav SAV, v. v. i., pomôže v rámci svojho dňa otvorených dverí 13. novembra nazrieť do minulosti a umožní návštevníkom poskladať puzzle z malých dielikov, ktoré ústav získava z archeologických výskumov. Ponúkne tiež možnosť porovnať, čo je súčasťou nášho života dnes a čo bolo každodennou súčasťou v minulosti.
Ústav experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) SAV, v. v. i., prichádza počas TVT so zaujímavými popularizačnými prednáškami pre verejnosť, ktoré budú 13. novembra a po ich skončení je pripravená spoločná diskusia.
Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i., má na 13. novembra pripravenú prednášku Wellbeing pedagógov v kontexte vzdelávania marginalizovaných rómskych komunít.
Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV, v. v. i., bude mať tento rok online aktivity – vzdelávací online kvíz o jazyku a o ústave, ktorý plánuje zverejniť 11. novembra cez dostupné sociálne siete, a tvorivú literárnu súťaž, ktorú chce zverejniť 14. novembra.
Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., prináša niekoľko podujatí počas celého týždňa na niekoľkých miestach Slovenska – 14. novembra to bude beseda v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne s prekladateľkou a literárnou vedkyňou Evou Kenderessyovou, v rovnaký deň to bude prednáška v Nitre, v priestoroch Filozofickej fakulty UKF, o problematike antropomorfizácie umelej inteligencie, ktorú bude mať Adam Škrovan. V priestoroch Filozofickej fakulty UK v Bratislave bude ústav 15. novembra prezentovať svoje nové publikácie Journées d’études romanes VI. Na 20. novembra je pripravená diskusia o novom čísle Kapitálu Feministická a queer Afrika.
Ústav slovenskej literatúry SAV, v. v. i., pripravil jesenný interpretačný seminár pre učiteľov slovenského jazyka a literatúry: Učitelia (žiaci, škola) v slovenskej literatúre.
Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., pripravil na 11. novembra hybridný seminár o rozvoji čitateľskej gramotnosti.
Výpočtové stredisko Centra spoločných činností SAV, v. v. i., a Ústav informatiky SAV, v. v. i., pripravili na 12. novembra tri exkurzie Prehliadku Múzea počítačov so sprievodcom, Exkurziu pri najvýkonnejšom slovenskom superpočítači DEVANA a interaktívnu hra o počítači RPP-16 s použitím virtuálnej reality a atraktívna bude aj Konverzácia robotickej hlavy s umelou inteligenciou a exkurzia v klastrovni s vysokovýkonným počítaním.
Nájdi v sebe vedca
Okrem týchto podujatí majú ústavy SAV dohodnuté návštevy konkrétnych škôl alebo naopak – vybrané školy navštívia pracoviská Slovenskej akadémie vied. V rámci akcie Nájdi v sebe vedca študenti súkromného Gymnázia Železiarne Podbrezová navštívia Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i., Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., Chemický ústav SAV, v. v. i., Ústav polymérov SAV, v. v. i., a Ústav pre výskum srdca Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i. V stredu 13. novembra sa v rámci podujatia Kreatívna veda, rozvíjame kritické a vedecké myslenie v školských laviciach uskutoční na ZŠ Sibírska v Bratislave aj odovzdávanie výukových kreatívnych setov, v rámci ktorých sa SAV úspešne zapojila do kurikulárnej reformy vzdelávania na základných školách.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, ako aj informovať verejnosť o najnovších vedeckých poznatkoch.
Spracovala: Andrea Nozdrovická