Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom októbrového podujatia Vivat Scientia! Nech žije veda! bol jazykovedec a informatik v jednom, Mgr. Róbert Sabo, PhD., z Ústavu informatiky SAV, v. v. i.

Rozhovor s robotom môže byť budúcnosťou diagnostiky Alzheimerovej choroby

8. 11. 2024 | videné 231-krát

Októbrová prednáška z cyklu Vivat Scientia! Nech žije veda! predstavila inovatívny výskum z Ústavu informatiky SAV, v. v. i. Jazykovedec a informatik v jednom, Mgr. Róbert Sabo, PhD., publiku v Radnici Mestského múzea Lučenec priblížil možnosti využitia umelej inteligencie v rôznych oblastiach, vrátane rozpoznávania reči, jej syntézy a identifikácie emócií hovoriaceho. Atraktívnym doplnením prezentácie bola ukážka rozhovoru so sociálnym robotom, ktorý môže v budúcnosti nájsť využitie aj pri diagnostike Alzheimerovej choroby.

Výskumníci a výskumníčky z Oddelenia analýzy a syntézy reči Ústavu informatiky SAV, v. v. i., sa zameriavajú na rozvoj technológií, ktoré dokážu spracovať ľudskú reč, analyzovať ju a previesť na text alebo, naopak, generovať reč z textu. V úvode prednášky R. Sabo bližšie vysvetlil jednotlivé základné pojmy a uviedol viaceré príklady. Nástrojom prezentácie takejto technológie je sociálny robot, ktorý je schopný interagovať s ľuďmi prirodzene, rečou v slovenčine. Výskum R. Saba a jeho kolegov má potenciál zlepšiť komunikáciu medzi ľuďmi a strojmi a otvára nové možnosti v oblasti diagnostiky a liečby chorôb, ktorých symptómy sa prejavujú v reči.

V sociálnom robotovi sa to všetko spája. Pri rozhovore s vami sa na vás pozerá, usmieva sa alebo pritakáva, snaží sa s Vami interagovať tak, aby bol rozhovor s ním pre Vás čo najprirodzenejší," vysvetlil Róbert Sabo.

Vedci a vedkyne z Ústavu informatiky SAV, v. v. i., sa však nezameriavajú len na zdravotníctvo. Ich práca nachádza uplatnenie aj v oblasti práva a justície, v oblasti automatickej tvorby titulkov pre televízne vysielanie či v doprave. Odborníci vyvinuli napríklad systém automatického prepisu diktátu pre potreby Ministerstva spravodlivosti SR a Najvyššieho súdu SR, čím sa výrazne zefektívnil prepis rozsudkov a iných právnych dokumentov. Výsledkom tohto úsilia je aj program určený na automatické titulkovanie programov v televíznom vysielaní, čo zlepšuje dostupnosť informácií pre sluchovo postihnutých či systém na identifikáciu hovoriaceho a stresu v hlase, ktorý bol súčasťou medzinárodného projektu Horizont2020 Bezpečnosť riadenia leteckej premávky v Európe.

Jeden z najzaujímavejších projektov, ktorým sa Ústav informatiky SAV, v. v. i., venuje, je spolupráca na vývoji aplikácie EWA (Early Warning of Alzeimer) na diagnostiku Alzheimerovej choroby z reči. Táto aplikácia analyzuje reč pacienta a na základe toho určuje pravdepodobnosť ochorenia. Aplikácia sa preukázala vysokú presnosť v diagnostikovaní Alzheimerovej choroby.

„Aplikáciu si môžete stiahnuť do mobilného telefónu. Je dôležité, aby pri jej používaní rozprávala iba testovaná osoba. S ňou najprv vykoná test zrakovej ostrosti a následne ponúkne sadu obrázkov, ktoré musí pomenovať alebo opísať. Rozpoznávač reči, ktorý vyvinuli na Ústave informatiky SAV, v aplikácii počúva odpovede a analyzuje nielen to, čo hovoríte, teda či ste správne pomenovali obrázok, ale aj to ako to hovoríte, napríklad sa zisťuje či sa vám trasie hlas. Môžeme sa pochváliť, že za túto aplikáciu riešiteľský kolektív získal aj ocenenie IT produkt roka 2023,“ dodal R. Sabo.

Na prednáške dostal priestor aj samotný, už spomínaný, sociálny robot Alois, ktorý dokáže na seba zobrať rôzne podoby a rozprávať nielen po Slovensky, ale aj v nárečiach či po rómsky. Dobrovoľníci mali možnosť vyskúšať si rozhovor s robotom, ktorý im zadal niekoľko jednoduchých úloh. Rozhovor bol experimentálnou ukážkou možného nasadenia takéhoto „pomocníka“ v ambulanciách.

Záznam z prednášky si môžete vypočuť kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

FOTOGALÉRIA

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Bystriansky

 

Súvisiace články