Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Ústav anorganickej chémie si v roku 2024 odkrojil významnú časť z Plánu obnovy

30. 10. 2024 | videné 174-krát

Plán obnovy je komplexný dokument grantovej schémy, ktorá sa sústreďuje na viaceré priority orientované na hlavné ekonomické výzvy a kľúčové spoločenské problémy v reakcii na pandémiu COVID-19. Jednou z hlavných priorít je aj veda, výskum a inovácie. Táto časť je zameraná na posilnenie ľudských zdrojov a podporu inovácií. Podpora smeruje predovšetkým do budovania výskumných kapacít a spoluprác s priemyslom, ktoré by mali viesť k vedeckým pokrokom a zvýšeniu konkurencieschopnosti krajiny na medzinárodnej úrovni.

Bohužiaľ, na rozbehnutie Plánu obnovy sa čakalo niekoľko rokov. Vypísaniu výziev pre vedu a výskum predchádzalo viacero komplikácií a problémov, ktoré pretrvávajú až dodnes. Aj keď sa byrokratické povinnosti žiadateľov minimalizovali, tak hodnotiaci proces trvá neúmerne dlho – šesť mesiacov a viac.

Posledných pár rokov bola na Slovensku núdza o granty EU pre vedu a výskum. Viaceré školy, výskumné inštitúcie a priemyselný sektor čakali na svoju príležitosť. V roku 2023 sa začali vypisovať prvé granty pre túto prioritu. Prvým dôležitým segmentom boli výskumníci, ktorí sa podieľajú alebo sa zapájajú do projektov Horizont 2020/Horizont Europe. Ďalšia veľká podpora smerovala do budovania špičkových tímov s medzinárodným výskumom. Najväčší záujem však bol o výzvu na podporu základného a aplikovaného výskumu realizovaného na Slovensku excelentnými domácimi a zahraničnými výskumníkmi vo fáze kariéry R2 až R4. Cieľom výzvy bolo podporiť excelentných vedcov naprieč všetkými sektormi výskumu a vývoja na Slovensku. Účelom výzvy bolo prilákať zahraničných špičkových výskumníkov a taktiež zamedziť odlivu domácich špičkových vedcov do zahraničia.

O poslednú spomenutú výzvu prejavilo záujem až 700 rôznych žiadateľov. Výskumníci a výskumníčky z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i., podali až 12 svojich projektov. Jedenásť projektov dostalo kladné hodnotenie a sedem z nich získalo aj finančnú podporu. Takmer každý z týchto projektov má čas realizácie dva roky a rozpočet viac ako 100 000 eur.

Nemenej významným je aj veľký úspech projektu Ing. Petra Tatarka, PhD., Nová generácia termoelektrických materiálov pre udržateľnú energiu, ktorý sa vo veľkej konkurencii umiestnil medzi financovanými šestnástimi projektami výzvy zameranej na udržanie a podporu individuálnych excelentných výskumníkov a ich tímy pri realizácii výskumu na výskumných inštitúciách na Slovensku.

Ústav anorganickej chémie SAV stále čaká na vyhodnotenie výziev zameraných na digitalizáciu, dekarbonizáciu, matching granty ku zdrojom získaným od súkromného sektora v rámci výskumnej spolupráce a matching granty ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa. Avšak už takto sa podarilo výskumníkom ukrojiť si z plánu obnovy viac ako 3,5 milióna eur na financovanie svojho výskumu na dva roky.

Záverom môžeme zhodnotiť, že Plán obnovy sa stáva ďalším dôležitým nástrojom na podporu modernizácie Slovenska v kľúčových oblastiach, ako sú zelená ekonomika, vzdelávanie, výskum, zdravie a digitalizácia verejnej správy. Jeho čerpanie napomôže dosahovať významné výsledky, ktoré zlepšia kvalitu života a konkurencieschopnosť krajiny. Vďaka týmto opatreniam sa darí posilňovať inovatívne kapacity, riešiť dlhodobé spoločenské výzvy a prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju. Výzvy však pretrvávajú, najmä v oblasti efektivity čerpania financií a implementácie reforiem. Úspech Plánu obnovy bude závisieť od kontinuálnej podpory, efektívnej realizácie projektov a prispôsobenia stratégie novým výzvam.

 

Spracovala: Patrícia Petrisková, Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i.

Foto: canva.com

Súvisiace články