Vedci SAV sa podieľali na publikácii o klimatickej zmene z politologickej a ekonomickej perspektívy
Pracovníci SAV reagujú aj na aktuálne výzvy súvisiace s dôsledkami pandémie COVID-19, agresiou Ruska proti Ukrajine a energetickou tranzíciou EÚ. Jedným z príkladov je publikácia EU Energy and Climate Policy after COVID-19 and the Invasion of Ukraine: Decarbonisation and Security in Transition (Routledge 2025). Spoluautormi publikácie sú aj dvaja pracovníci Ústavu politických vied SAV, v. v. i. – Petra Grigelová a Juraj Marušiak. Spomedzi pracovníkov SAV na publikácii pracovala aj doktorandka Ekonomického ústavu SAV Ivana Gondášová. Editormi publikácie boli Matúš Mišík a Andrea Figulová z Univerzity Komenského v Bratislave.
Petra Grigelová je spoluautorka prvej kapitoly European Green Deal: Creeping supranationalism in the EU governance? (s. 17-32). Spoločne s Matejom Navrátilom (UK Bratislava) v nej analyzuje nahrádzanie medzivládneho princípu, charakteristický pre európske politiky počas rozličných kríz k novým trendom upevňovania nadnárodných prístupov pri implementácii Európskej zelenej dohody (EU Green Deal) schválenej v roku 2019. Tento trend analyzujú v troch rovinách – prepájania jednotlivých sektorov, legislatívy a infraštruktúry, prostredníctvom ktorých sa Európska komisia usiluje rozšíriť svoj vplyv v oblasti zelenej tranzície.
Juraj Marušiak je autorom kapitoly Russia's aggression against Ukraine and its impact on the energy cooperation of Visegrad Group countries (s. 95-118). Spolupráca štátov V4 v oblasti energetiky sa týka bezpečnosti dodávok energetických surovín, ako aj reakcie na energetickú tranzíciu EÚ. Prepuknutie otvorenej vojny na Ukrajine v roku 2022 viedlo k oslabeniu intenzity spolupráce vyšehradských štátov, jej fragmentácii, depolitizácii a deprioritizácii.
Kapitola Ivany Gondášovej A quantitative assessment of energy security in EU member states following COVID-19 and the energy crisis analyzuje vývoj Indexu energetickej bezpečnosti (Energy Security Index, ESI) pre jednotlivé členské štáty EÚ za roky 2012 – 2021 s osobitným zameraním na obdobie pandémie COVID-19.
Členmi medzinárodného autorského kolektívu boli výskumníci zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Talianska.
Spracoval: Juraj Marušiak, Ústav politických vied SAV, v. v. i.