Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom Moniky Tinákovej vo Vedeckom podcaste SAV bol ekológ a zoológ Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i.

Vyšla 74. epizóda Vedeckého podcastu SAV

18. 10. 2024 | videné 283-krát

V najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV sa moderátorka Monika Tináková rozprávala  s ekológom a zoológom Antonom Krištínom z Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i. Doktor Krištín sa vo svojom výskume venuje predovšetkým sťahovavým vtákom, netopierom a hmyzu, organizuje konferencie a publikuje v prestížnych vedeckých časopisoch.

Hlavnou témou epizódy bola migrácia vtákov. Doktor Krištín vysvetlil, prečo vtáky pri svojom jarnom návrate domov letia rýchlejšie ako na jeseň, a ako je možné, že zvládajú prekonávať obrovské vzdialenosti s minimálnym množstvom energie. „Na jar sa vtáky ponáhľajú späť na svoje hniezdiská, aby im niekto neobsadil miesto,“ vysvetľuje A. Krištín a následne objasní, ako vnútorný navigačný systém vtákov využíva magnetické pole Zeme a astronomické telesá, aby ich bezpečne viedol na tisíce kilometrov dlhých cestách.

Doktor Krištín priblížil aj viaceré príbehy o migračných rekordéroch. „Napríklad brehár hrdzavý dokáže preletieť neuveriteľných 11 000 kilometrov bez prestávky z Aljašky na Nový Zéland. Rovnako zaujímavý je aj rybár dlhochvostý, ktorý prekoná 40 000 kilometrov medzi Arktídou a Antarktídou, čo sú vzdialenosti, ktoré by prekonali aj moderné lietadlá.Tieto vtáky podávajú neuveriteľné výkony, keď na jedno ´natankovanie tuku´ zvládnu lety cez kontinenty,“ približuje vedec.

V podcaste sa vedec dotkne aj dôsledkov klimatických zmien na sťahovavé vtáky. Zvyšujúce sa teploty menia migračné trasy, niektoré druhy už nemusia migrovať vôbec. „Teplomilné druhy z týchto zmien profitujú, ale tie, ktoré sú závislé na chladnejšom prostredí, sú ohrozené,“ upozorňuje.

Zaujímavosťou je aj vernosť vtákov svojim pôvodným hniezdiskám. Výskum doktora Krištína ukazuje, že 40 % samcov a 25 % samíc sa každoročne vracia na presne rovnaké miesto, často aj na ten istý strom. „Dokonca aj lastovičky sa vracajú do tej istej maštale, kde hniezdili rok predtým,“ dodáva A. Krištín.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Antonoom Krištínom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied. Video je doplnené aj o viacero ilustračných obrázkov.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články