Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračný obrázok/Unsplash

Opustil nás PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc.

2. 10. 2024 | videné 673-krát

V piatok 27. septembra nás vo veku 91 rokov navždy opustil PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc., bývalý dlhoročný pracovník z Ústavu orientalistiky SAV, významný vedec a spoluzakladateľ slovenskej sinológie ako vedeckého odboru aj ako študijného programu na FF Univerzity Komenského v Bratislave. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v bratislavskom krematóriu v piatok 4. októbra 2024 o 14.00 hodine.

Dr. Gálik sa narodil 21. februára 1933 v Igrame. Po absolvovaní štúdia sinológie a dejín Ďalekého východu na Filologickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v roku 1958 a dvojročného postgraduálneho študijného pobytu na Pekinskej univerzite v Číne začal v roku 1960 pracovať v Ústave orientalistiky SAV, kde pôsobil celý život až do odchodu do dôchodku. Počas vysokoškolského štúdia v Prahe bol  jedným z predstaviteľov Pražskej sinologickej školy sústredenej okolo prof. Jaroslava Průška (1906 – 1980), ktorá kládla dôraz najmä na štúdium moderného čínskeho jazyka, dejín a literatúry.

Roku 1966 obhájil vedeckú hodnosť kandidáta vied (CSc.). v nasledujúcom roku získal štipendium Nadácie Alexandra von Humboldta, v rámci ktorého strávil rok na Mníchovskej  univerzitu, kde  okrem iného pracoval aj na zdokonalení kandidátskej práce, ktorá roku 1969 vyšla v angličtine pod názvom Mao Tun and Modern Chinese Literary Criticism v mníchovskom vydavateľstve Franz Steiner Verlag ako prvá publikácia v sérii Műnchener Ostasiatische Studien. Išlo o prvú vedeckú monografiu o slávnom spisovateľovi Mao Tunovi, s ktorým sa H. Gálik spoznal aj osobne počas svojho pobytu v Číne. Toto prelomové dielo získalo medzinárodný ohlas, o čom svedčia početné citácie.

    V októbri 1969 odišiel l J. M. Gálik na štipendijný pobyt v Mníchove ako wissenschftlicher Mitarbeiter Nadácie Volkswagen. Pracoval na projekte German Impact on Modern Intellectual History, ktorý v danom období viedol. Po nútenom návrate na Slovensko na jeseň 1970 začal pracovať na dizertácii na vedeckú hodnosť DrSc., ktorá vyšla roku 1980 pod názvom The Genesis of Modern Chinese Literary Criticism (1917 – 1930) a stala sa jeho najcitovanejšou publikáciou, ktorá si získala mimoriadny ohlas hlavne v Číne. V roku 1985 získal vedeckú hodnosť DrSc. V roku 1986 J. M. Gálik publikoval vo Wiesbadene svoju tretiu knihu Milestones in Sino-Western Literary Confrontation (1898 – 1979). The GenesisMilestones boli niekoľkokrát vydané aj v čínskom preklade a boli zaradené medzi študijné texty pre čínskych študentov modernej čínskej literatúry a literárnej komparatistiky.

V roku 1988 inicioval vznik sinológie ako študijného odboru na FFUK v Bratislave, kde vyučoval až do roku 2000. Po roku 1989 sa J. M. Gálik začal venovať štúdiu Biblie a jej vplyvu na čínsku literatúru a kultúru počas 20. storočia. Prvá kniha s touto tematikou vyšla roku 2004 pod názvom Influence, Translation and Parallels. Selected Studies on the Bible in China, Sankt Augustin: Monumenta Serica Institute. Celkovo vyšlo v čínskom preklade šesť jeho kníh.     

Publikačná činnosť Jozefa Mariána Gálika je skutočne mimoriadna.  Popri 15 vedeckých monografiách publikovaných v angličtine a čínštine napísal 333 vedeckých štúdií a článkov v rôznych jazykových variáciách a vyše 210 vedeckých recenzií. Citácie jeho prác v zahraničí presiahli na spoločenské vedy úctyhodný počet 700.

Výsledky svojej vedeckej práce J. M. Gálik prezentoval aj na početných konferenciách a sympóziách najmä v zahraničí, napríklad v Hamburgu, Toronte, Hongkongu, Bordeaux, Budapešti, Insbrucku, Paríži, Mníchove, Tókyo, Edmontone, Leidene, Seoule, Leedsi, Copenhagene-Humlebaeku, Senigallii, Oxforde, Leidene-Nordwijckeroute, Leidene, Heidelbergu, Weimare, Varne, Ulan Batare, Si-ane,  Nankingu, Pekingu, Šanghaji, Štokholme, Smoleniciach, Dolnej Krupej, Tutzingu, Berlíne, Bratislave, Sils-Marii, Naumburgu, Jeruzaleme, Taipei, Kolíne nad Rýnom, Bambergu, Chantilly, Walberbergu, Cortone, Ríme, Benátkach, Suzhou, Macau, Bruseli, Hangzhou a Erlangene.

25. marca 2006 mu bola v Bambergu ako jedinému vedeckému pracovníkovi zo spoločenských vied na Slovensku udelená cena Alexandra von Humboldta. O jeho svetovom význame svedčia aj pozvania na mnohé podujatia, ako je 1. EU-China High Level Cultural Forum Brusel (2010), na ktorom sa zúčastnil ako jediný sinológ z EU a jeden z jedenástich vedcov a kultúrnych pracovníkov (popri menách ako Umberto Eco, Julia Christeva, Rem Koolhaas a iných). To isté platí o 1. Svetovom kultúrnom fóre na jazere Taihu na okraji mesta Suzhou (2011), ktorého sa zúčastnil ako jediný zahraničný odborník na čínsku kultúru.

J. M. Gálik získal viacero ocenení svojej vedeckej práce aj na Slovensku, a to v podobe Striebornej plakety Ľudovíta Štúra  (1983), Zlatej plakety Ľudovíta Štúra (1998) a Ceny SAV za III. oddelenie (2003). Roku 2012 sa stal emeritným členom Učenej spoločnosti SAV a v roku 2013 získal Zlatú medailu SAV.

Jeho mimoriadne rozsiahlu činnosť dotvárajú aj popularizačné príspevky a hlavne preklady čínskej literatúry, za ktoré roku 2005 získal Prémiu Literárneho fondu.

Česť jeho pamiatke!

 

Spracovala: Daniela C. Zhang, Ústav orientalistiky SAV, v. v. i.

foto: Archív ÚO SAV, v.v.i.

 

Súvisiace články