Víťazom Falling Walls Lab Slovakia 2024 sa stal Adam Kantor z SAV
Víťazom 7. celoslovenského kola medzinárodnej súťaže študentov a mladých vedcov Falling Walls Lab, organizovaného v spolupráci s podujatím Európska noc vedy na Slovensku sa stal zástupca Slovenskej akadémie vied – Mgr. Adam Kantor, PhD. z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. (CBRB SAV,v. v. i.). Svoju prácu predstaví na celosvetovom finále v Berlíne.
Súťaž Falling Walls Lab je určená pre študentov a mladých vedcov všetkých vedných disciplín, ktorí majú prelomový nápad pomáhajúci pri riešení niektorého z celosvetových alebo lokálnych pálčivých problémov dnešnej doby. Súťažiaci majú za cieľ počas troch minút na troch slajdoch prezentovať svoje prelomové, resp. inovátorské riešenia vybraného problému. Krátke príspevky sú prednesené v anglickom jazyku pred kolegami, širokou verejnosťou a porotou zloženou z popredných osobností akademickej a podnikateľskej sféry. Hodnotí sa pri nich (1) inovatívnosť nápadu, (2) potenciálny vplyv, resp. dopad nápadu pre spoločnosť a (3) presvedčivosť, resp. zrozumiteľnosť prednesu. Súťaží sa najskôr v regionálnych kolách a ich víťazi postupujú do celosvetového finále v Berlíne.
Súťaž sa organizuje v približne 60 krajinách sveta, pričom jednu krajinu v nej reprezentuje jedno alebo (v prípade veľkých krajín, ako USA, Nemecko a ďalšie) niekoľko regionálnych centier, tzv. Falling Walls Labs. Slovensko sa do súťaže zapája ako jedno regionálne centrum pod názvom Falling Walls Lab Slovakia. V prvom kole poslali súťažiaci slovenskej porote krátke zhrnutie svojich inovatívnych nápadov a porota z nich vybrala 17 najlepších, ktoré postúpili do celoslovenského kola. To sa uskutočnilo 26. septembra 2024 vo V-klube (Národnom osvetovom centre) v Bratislave a SAV mala medzi súťažiacimi troch zástupcov. Zuzanu Bártovú a Imeldu Octa Tampubolon z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i. a Adama Kantora. z CBRB SAV, v. v. i., ktorý sa stal víťazom súťaže so svojím nápadom „búrajúcim hradbu“ monitoringu nepôvodných druhov.
Šírenie inváznych nepôvodných druhov je jedným z najnaliehavejších celosvetových problémov pri ochrane biodiverzity. Podľa odhadov sa v období rokov 1970 až 2017 vynaložilo na svete na odstraňovanie škôd spôsobených biologickými inváziami viac ako 1,288 biliónov USD, pričom miera ročných nákladov sa neustále výrazne zvyšuje (Diagne et al. 2021, Nature).
Témou víťaznej práce Adama Kantora bola inovatívna metóda na odhaľovanie nových nepôvodných a inváznych rastlín na určitom území a to s využitím voľne dostupného nástroja občianskej vedy iNaturalist. Týmto postupom sa Adamovi Kantorovi podarilo v priebehu roka 2024 v teréne nájsť a potvrdiť výskyt 4 nových nepôvodných druhov rastlín pre Slovensko. Metodologický postup predstavil na príklade detekcie nových nepôvodných cievnatých rastlín na Slovensku, ako však zdôraznil víťaz súťaže, aplikovať sa dá na akékoľvek iné skupiny nepôvodných organizmov a kdekoľvek na svete.
„Snažíme sa využiť dáta od občianskych vedcov, to môže byť ktokoľvek bez vzdelania v biológií. Vyhodnocujeme ich pozorovania a filtrujeme ich tak, aby sme odhalili novoprichádzajúce druhy. Mnoho z nich môžu byť pôvodne pestované druhy, ktoré môžu byť z hľadiska ochrany prírody bezvýznamné, pretože sa dostanú do prírody jednorázovo a vymrú, ale potom sú aj také, ktoré sú invázne a môžu mať dopady na prírodu a aj ostatné prirodzene sa vyskytujúce druhy,“ uviedol víťaz súťaže Adam Kantor.
Falling Walls Lab je medziodborová súťaž organizovaná nadáciou Falling Walls Foundation a financovaná Museum für Naturkunde Berlin (celosvetové finále) a Sartorius (regionálne kolá). Organizuje sa od roku 2009 na počesť pádu Berlínskeho múru (9. 11. 1989). Zastrešuje ju Ministerstvo zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko, Nemecká akademická výmenná služba (DAAD), Nemecká výskumná nadácia (DFG) a Springer Nature. Na Slovensku sa organizuje od roku 2017.
Celosvetové finále súťaže sa uskutoční 7. – 9. novembra 2024 na konferencii Falling Walls Science Summit v Berlíne a zástupcovi Slovenska, Adamovi Kantorovi, v ňom prajeme veľa úspechov!
Viac informácií o národnom kole nájdete TU.
Zdroj: Pavol Mereďa ml., Botanický ústav CBRB SAV, v. v. i.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto: Katarína Gáliková