Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto

Muži a ženy na pracovnom trhu

1. 10. 2024 | videné 565-krát

Zverejnené dáta 11. kola Európskej sociálnej sondy (European Social Survey, ESS ERIC) ponúkajú popri opakujúcich sa otázkach o meraní postojov spoločnosti aj modul zameraný na rodovú problematiku v súčasnej Európe. Výsledky poukazujú aj na skutočnosť, že vo vyjadreniach o mužoch a ženách prevláda na Slovensku nerozhodnosť. 

Analyzovali sme dáta ESS ERIC týkajúce sa postojov respondentov a respondentiek v participujúcich krajinách k trom témam: podiel mužov a žien v platenej práci, podiel mužov a žien na vyšších manažérskych pozíciách a rovnaká mzda pre mužov a ženy. Porovnanie dát zo Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami poukazuje na najvyššiu mieru nerozhodnosti Slovákov a Sloveniek pri ich stanoviskách,” približuje vybrané zistenia Denisa Fedáková zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV v. v. i., národná koordinátorka projektu ESS ERIC na Slovensku.

Percento nejednoznačných odpovedí na Slovensku bolo najvyššie (39,9%) pri postojoch k podielu mužov a žien na manažérskych pozíciách. Respondenti a respondentky odpovedali na otázku: Nakoľko zlé alebo dobré je pre podniky na Slovensku, ak je rovnaký počet žien a mužov na vyšších manažérskych pozíciách? (Na Slovensku na túto otázku odpovedalo 1297 opýtaných) Rovnaký počet mužov a žien na vyšších manažérskych pozíciách ako “zlé až veľmi zlé” hodnotilo 14,3% Slovákov a Sloveniek, a ako “dobré až veľmi dobré” až 45,8% opýtaných (viď graf 1).

Najvyššia miera súhlasu, až 57,6%, bola zistená pri otázke: Nakoľko zlé alebo dobré je pre ekonomiku Slovenska, ak ženy a muži dostávajú rovnakú mzdu za rovnakú prácu? (Na Slovensku na túto otázku odpovedalo 1362 opýtaných). Nejednoznačne sa k tejto otázke vyjadrilo 30,9% Slovákov a Sloveniek a ako “zlé až veľmi zlé” túto možnosť hodnotilo 11,5% respondentov a respondentiek (viď graf 2).

Najvyššia miera nesúhlasu (15%) bola zistená pri otázke: Nakoľko zlé alebo dobré je pre život rodín na Slovensku, ak je rovnaký počet žien a mužov v platenej práci? (Na Slovensku túto na otázku odpovedalo 1347 opýtaných). Nejednoznačne sa k tejto otázke vyjadrilo 35,8% Slovákov a Sloveniek a ako “dobré až veľmi dobré” túto možnosť posúdilo až 49,2% respondentov a respondentiek (viď graf 3). Vysvetlenie miery nesúhlasu na Slovensku k tejto otázke možno hľadať aj v  dlhodobo prevládajúcich názoroch o klasickom rozdelení rodových rolí. Predchádzajúce zistenia (z 9. kola ESS, ktoré sme publikovali v 2020 a sú k dostupné tu) poukázali napríklad na to, že Slováci a Slovenky menej schvaľovali rozhodnutia žien pracovať, pokiaľ sú deti v domácnosti mladšie ako 3 roky.

Dáta sú voľne dostupné tu.

Referencie:

European Social Survey European Research Infrastructure (ESS ERIC) (2024) ESS11 - integrated file, edition 1.0 [Data set]. Sikt - Norwegian Agency for Shared Services in Education and Research. https://doi.org/10.21338/ess11e01_0.

European Social Survey https://www.europeansocialsurvey.org/

Národná stránka ESS: Slovak Republic | European Social Survey

 

Zdroj: Denisa Fedáková, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i.

Ilustračné foto: Ibrahim Boran/Unsplash