Európska noc vedy prilákala stovky návštevníkov
Bratislavskú Starú tržnicu zaplnili v piatok 27. septembra davy nadšencov vedy z radov akademických obcí, súkromného sektora, štátnej sféry, ale najmä, širokej verejnosti. Európska noc vedy priniesla do hlavného mesta pútavý program, ktorý sa odohrával aj vo V-klube, Lab.cafe, Auréliu a v Cafe LAMPY.
Slovenská akadémia vied mala svoje zastúpenie v panelových diskusiách, niektorí vedci a vedkyne boli v roli samostatných prednášajúcich. V panelovej diskusií na tému Zachráni nás interdisciplinarita? diskutoval aj predseda SAV Pavol Šajgalík, ktorý sa spolu s ďalšími rečníkmi zhodol na tom, že je potrebné vytvoriť spoločnú platformu pre bližšiu spoluprácu a diskusiu.
„Podľa mňa je dôležité neustále prekračovať hranice a dostávať sa do diskusií s inými vednými odbormi, s rôznymi systémami vzdelávania. V našom prostredí by mala vzniknúť platforma, kde sa budeme všetci spolu viac rozprávať s jasnou perspektívou budúceho progresu,“ povedal predseda SAV.
Dôležitou témou podujatia bol projekt výstavby Európskeho solárneho teleskopu, ktorého súčasťou sú aj astronómovia SAV.
„Pre Slovensko je nesmierne dôležité, aby sa podieľalo na výstavbe európskeho solárneho teleskopu. Máme ľudský potenciál a odbornú expertízu na to, aby sme sa stali významným hráčom tohto paneurópskeho projektu, ktorý nás posunie medzi elitu v európskom výskumnom priestore v oblasti výskumu našej najbližšej hviezdy,“ povedal Peter Gomory, riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v.v.i.
Slovenskú akadémiu vied reprezentovalo v hlavnom meste spolu 20 stánkov.
„Hlavnou atrakciou nášho stánku bol lego svet. Vo V-klube sme s ním zabrali plochu približne dvoch metrov štvorcových, kde sme ilustrovali, ako fungujú procesy v riečnej krajine, aké typy krajinnej pokrývky poznáme, akým spôsobom využívame krajinu, ale aj ako fungujú vzťahy medzi mestskou a vidieckou krajinou. Taktiež okoloidúcich upozorňujeme na význam biodiverzity pri ochrane lúčnych ekosystémov,“ povedal Tomáš Goga z Geografického ústavu SAV, v.v.i.
Ústav anorganickej chémie mal svoj stánok v Starej tržnici a nazval ho Laboratórium zázrakov: Anorganické dobrodružstvá.
„Marsovská pôda obsahuje asi 25% kyslíka a na nej sme sa snažili demonštrovať taveninovú chémiu, konkrétne, ako z tejto pôdy vyrobiť kyslík a rôzne kovy. Pre návštevníkov je pôsobivé, keď si môžu pôdu z Marsu, ktorú sme vyrobili na základe údajov z roverov Opportunity a Curiosity, doslova ohmatať,“ povedal Viliam Pavlík z Ústavu anorganickej chémie SAV, v.v.i.
Ústav polymérov sa na Európskej noci vedy zúčastňuje pravidelne a aj tento rok si pripravil pre návštevníkov konkrétne ukážky plastov, ktoré nie sú len PET fľašami, ale majú široké využitie, napríklad aj vo farmaceutickom priemysle. Stánok Centra experimentálnej medicíny mal názov Spoločne ku zdraviu. Návštevníci sa pri jeho návšteve mohli preniesť aj do virtuálnej reality, kde experimentovali so svojím strachom z výšok.
„Bolo pre nás veľmi potešujúce, s akým záujmom verejnosti sme sa na Európskej noci vedy tento rok stretli. Téma zdravia je pre ľudí nesmierne dôležitá a my sme boli plne pripravení, aby sme vedeli odpovedať na rôzne druhy otázok. Ja sa špecializujem na sledovanie účinkov liekov a toxických látok na organizmus, čo je ešte v mnohých ohľadoch neprebádaná oblasť a vyvoláva množstvo otáznikov a v tomto zmysle na to naši návštevníci aj reflektovali,“ povedal Pavol Boďo z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, v.v.i.
SAV mala bohaté zastúpenie nielen v stánkoch, ale aj na pódiách. Vo V-klube sa s prednáškou o vedeckom uvažovaní predstavila Viktória Sunyík z Ústavu experimentálnej psychológie Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i. O umelej inteligencii z pohľadu neurovied rozprával Tomáš Hromádka z Neuroimunologického ústavu SAV, v. v. i. Na workshope o občianskej vede vystúpil Adam Kantor z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. Večerný prednáškový program v Starej tržnici patril téme KOMPLEXITA: Zložitosť našej situácie uprostred klimatickej krízy, na ktorú sa pozreli výskumníci SAV, predstavitelia štyroch vedných oblastí – filozofie, histórie, fyziky a astronómie. Na pódiu vystúpili: Richard Sťahel z Filozofického ústavu SAV, v. v. i., Oliver Zajac z Historického ústavu SAV, v. v. i., Natalia Salomé Móller z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i. a Peter Gömöry z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.
Spracovala: Monika Tináková
Foto: Katarína Gáliková