ASPIS sympózium: Posun v hodnotení chemickej bezpečnosti látok bez využitia laboratórnych zvierat
Klaster ASPIS, založený na spolupráci troch výskumných projektov financovaných EÚ, úspešne ukončil svoje každoročné sympózium. Podujatie, ktoré sa konalo v Kodani 11. – 12. septembra 2024, poukázalo na významné pokroky vo vývoji a implementácii metodík nového prístupu (tzv. NAMs) na hodnotenie bezpečnosti chemických látok a podporilo spoluprácu medzi výskumníkmi a výskumníčkami, regulačnými orgánmi a priemyslom.
ASPIS klaster vznikol ako spoločné úsilie troch vedeckých konzorcií (ONTOX, PrecisionTox, RISK-HUNT3R). Členovia klastra sú lídrami revolúcie v testovaní bezpečnosti chemických látok a svoju víziu prezentujú prostredníctvom vývoja tzv. Alternatívneho algoritmu profilovania bezpečnosti (ASPA). Ide o detailne riadený pracovný postup hodnotenia rizík chemických látok, ktorý uplatňuje princípy NGRA (Hodnotenie rizík novej generácie). Slovenskú republiku reprezentuje v klastri ASPIS a projekte ONTOX Centrum experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.
„Sme nadšení, že Centrum experimentálnej medicíny SAV môže byť súčasťou inovatívneho projektu ako je ONTOX. Tento projekt prináša riešenia pre toxikológiu 21. storočia, ktorá nevyužíva na testovanie bezpečnosti chemických látok zvieratá. Zároveň práca v ASPIS klastri nám otvára dvere k ďalším možným spoluprácam na európskej úrovni,” vysvetľuje Dr. rer. nat., Ing. Helena Kanďárová, ERT vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV, v. v. i., zástupkyňa koordinátora pre šírenie, využívanie, komunikáciu a správu údajov ONTOX a spolupredsedníčka pracovnej skupiny ASPIS pre komunikáciu a šírenie informácií.
ASPIS klaster tvorí 70 vedeckých organizácií a 300 popredných európskych vedcov a vedkýň, ktorí využívajú interdisciplinárne výdobytky rôznych vedeckých smerov, vrátane tzv. omiky (biologické odvetvia vedy, ktorých názvy sa končia príponou -omika, napr. genomika, proteomika, metabolomika), umelej inteligencie (AI) a metodológií in vitro/in silico (tzv. skúmavkové a počítačové metódy), s cieľom poskytnúť rýchlejšie, presnejšie a cenovo dostupné alternatívy k tradičnému testovaniu na laboratórnych zvieratách.
Počas sympózia prebral predsedníctvo a riadenie ASPIS klastra prof. Mathieu Vinken, koordinátor projektu ONTOX. Predsedníctvo mu odovzdal prof. John Colbourne, koordinátor projektu PrecisionTox, ktorý bol v čele klastra počas predcházdajúcich dvoch rokov. Tento prechod predstavuje pre ASPIS novú fázu, v ktorej ONTOX povedie misiu klastra smerom k trvalo udržateľnému a spoľahlivému hodnoteniu rizík chemických látok bez využitia pokusných zvierat.
Kľúčovým bodom sympózia bola prezentácia pokroku vo vývoji metód nového prístupu (NAMs). Tri konzorciá sa podelili o svoj najnovší výskum, pričom zdôraznili pokroky v in vitro a in silico toxikológii, s dôrazom na prediktívne hodnotenie bezpečnosti látok. Poukázali na potenciál inovatívnych nástrojov, ktoré majú možnosť už v súčasnosti zefektívniť hodnotenie bezpečnosti chemikálií a znížiť tak potrebu zvieracích modelov. Dôležitým míľnikom je predovšetkým vytvorenie algoritmu ASPA, ponúkajúceho sľubný prístup na zefektívnenie bezpečnostného profilovania látok. Predstavila ho Dr. Mirjam Luijten z holandského Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM), ktorý je súčasťou projektu RISK-HUNT3R.
Okrem technického pokroku zdôraznilo sympózium tiež dôležitosť spolupráce a zdieľania vedomostí. Pracovné skupiny klastra ASPIS, ktoré sa venujú špecifickým oblastiam, ako je napríklad výber chemických látok, omika či hodnotenie expozície, mali počas podujatia priestor na hodnotné diskusie. Vďaka tomu sa im podarilo identifikovať synergie pre ďalší postup v ich práci.
Jedným z najvýznamnejších výstupov sympózia bol pokrok smerom k integrácii NAMs do rámca NGRA. Spoločné úsilie klastra ASPIS a nového EÚ projektu P-A-R-C (Partnerstvo pre hodnotenie rizík chemických látok) vytvorilo pevný základ pre udržateľnejší a efektívnejší prístup k hodnoteniu bezpečnosti chemických látok. Budúca spolupráca medzi ASPIS a P-A-R-C sa zameria na synergie v komunikačných a iných pracovných skupinách. Ich cieľom je vyvinúť centrálnu platformu registra metadát a spojiť výsledky rôznych pracovných skupín pre úspešnú integráciu NAMs do širšieho prostredia hodnotenia bezpečnosti chemických látok. Spoluprácou sa tieto dve skupiny snažia maximalizovať svoje vedecké výstupy a vytvoriť udržateľnú zmenu v regulačnom prostredí EÚ.
Výročné sympózium ASPIS demonštrovalo rastúcu dynamiku prijatia NAMs. Zdôraznilo potenciál týchto inovatívnych prístupov pre modernizáciu hodnotenia bezpečnosti chemických látok. Môžeme očakávať, že toto spoločné úsilie bude mať vplyv na diskusiu o revízii nariadenia REACH o bezpečnosti a hodnotení chemických látok a podporí tak plán Európskej komisie, ktorý smeruje k postupnému vyraďovaniu testov na zvieratách.
Centrum experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., vedie pracovnú skupinu pre komunikáciu a zastupuje koordinátora pre nevedecké aktivity projektu ONTOX. V klastre ASPIS, ako aj v projekte ONTOX, dohliada a tvorí komunikačnú stratégiu, podporuje a vyvíja rôzne aktivity, smerujúce k zapojeniu kľúčových zainteresovaných strán z oblasti výskumu, regulačných orgánov a priemyslu. CEM SAV navyše zohráva dôležitú úlohu pri sprístupňovaní vízie projektu ONTOX a klastra ASPIS širokej verejnosti.
Spracovala a foto: Lucia Milec, CEM SAV, v. v. i.