Mladí biológovia a biologičky si už po trinásty raz pripomenuli pamiatku Ľudovíta Drobnicu
V prvý septembrový týždeň sa uskutočnil už 13. ročník Drobnicovho memoriálu – podujatie pre študentov a mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov. Jeho cieľom je prepojiť študentov v oblasti biochémie, biológie a biotechnológie z celého Slovenska a je venované pamiatke prof. Ing. Ľudovíta Drobnicu, DrSc., nadšenému vedcovi, jednému z najvýznamnejších vedeckých osobností v oblasti biochémie a mikrobiológie.
Drobnicov memoriál sa koná každý druhý rok, vždy inde a vždy v obklopení prírody. Tentoraz to bolo na chate Trubárka v Strážovských vrchoch. Podujatie organizuje Centrum biovied SAV, v. v. i., v spolupráci s Fakultou chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity, pod záštitou Slovenskej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu. Zároveň je súťažou mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov, kde víťaz získava finančnú odmenu aj odbornú knihu. Komisia udeľuje popri Cene Ľudovíta Drobnicu aj jednu Cenu Ernesta Šturdíka za oblasť biotechnológie. Študenti pred svojimi rovesníkmi prezentujú svoju prácu a môžu o nej rozprávať v neformálnej a uvoľnenej atmosfére. V zmysle Drobnicovho odkazu je tu náročné posúdenie výsledkov vedeckého výskumu spojené s úctou a rešpektovaním názorov každého účastníka. V tomto ročníku sa na stupňoch víťazov umiestnili: na 3. mieste Natália Pálešová z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., na 2. mieste Silvia Žarnovičanová z Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i., a na 1. mieste sa umiestnil Pavol Dobrovodský z Ústav biotechnológie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorý bol zároveň ocenený cenou za biotechnológiu. Ďalší piati súťažiaci získali knižné dary. Všetci účastníci si však z tohto podujatia odnášajú priateľstvá a vznikajú spolupráce medzi mladými vedcami.
Ľudovít Drobnica (1930 – 1980) bol stelesnením nadšeného vedca, bažiaceho po poznaní. Za svoj krátky život napísal viac ako 200 vedeckých publikácií a získal desiatky patentov. Jeho hlavnou témou bola biologická účinnosť izotiokyanátov na prokaryotické a eukaryotické mikroorganizmy a nádorové bunky. Izotiokyanáty sú aktuálnou témou aj v súčasnosti, keď sa skúma ich potenciálny protektívny alebo terapeutický účinok pri rôznych patofyziologických situáciách, napr. pri viacliekovej rezistencii voči cytostatikám na Centre biovied SAV, v. v. i., alebo pri kardiovaskulárnych funkciách v Centre experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.
Ľudovít Drobnica bol vynikajúci biochemik a zároveň človek s veľmi pozitívnym naladením, plný entuziazmu. Charakterizoval ho najmä vysoký stupeň žičlivosti, čo, žiaľ, dnes vo vysoko súťaživom prostredí vedeckej komunity chýba. Svoje nadšenie pre vedeckú prácu rozdával aj svojmu okoliu a študentom. Pracoval rád a veľa, obklopený svojimi študentami. Opustil tento svet predčasne, vo veku 50 rokov. Ako otvorená, slobodomyselná osobnosť prišiel však do kontroverzií s vtedajšou ideológiou, ktorú presadzovala vládnuca komunistická strana, preto mu z rôznych strán kládli frustrujúce prekážky v profesionálnej kariere. Dokazuje to aj fakt, že hodnoť profesor získal až po roku 1989 a udelili mu ju in memoriam.
Spracovala: Zuzana Ševčíková Tomášková, ÚMFG CBv SAV, v. v. vi.
Foto: Mária Balážová a archív