Hosťovské prednášky vedcov zo Sečuánskej univerzity v Ústave svetovej literatúry SAV, v. v. i.
V stredu 11. septembra 2024 navštívia Ústav svetovej literatúry (ÚSvL) SAV, v. v. i., vedci a vedkyne z oblasti literárnej komparatistiky zo Sečuánskej univerzity v Číne. Svoju prácu predstavia v dvoch prednáškach: profesor Shunqing Cao, docentka Peina Zhuang a doktorandka Liu Shishi budú hovoriť o koncepte tela v diele Wen-sin tiao-lung (Literárna myseľ a vyrezávanie drakov) a vo filozofických koncepciách Čuang-cʼ a Platóna.
Prvá hosťovská prednáška prof. Shunqing Cao a Liu Shishi: The Body Aesthetics in The Literary Mind and the Carving of Dragons: From the Unity of Form and Spirit to the Humanization of Literary Theory/Estetika tela v diele Literárna myseľ a vyrezávanie drakov: Od jednoty formy a ducha k humanizácii literárnej teórie sa uskutoční o 10.00 hod. v zasadacej miestnosti ÚSvL SAV a bude v angličtine.
Cieľom prednášky bude preskúmať, ako koncept tela v diele Literárna myseľ a vyrezávanie drakov (ďalej Wen-sin tiao-lung; čes. Duch básnictví řezaný do draků. Teoretická báseň v próze, 1999, prel. O. Král) predstavuje jedinečnú perspektívu v čínskej literárnej teórii, ktorá spája literárne diela s ľudskými fyziologickými štruktúrami, ako sú forma, duch, krv, čchi a orgány, a vytvára „heterogénny izomorfizmus“ v poetike. Podľa jeho autora Liu Sie majú literárne diela podobne ako ľudské telo jedinečnú „formu“ a „ducha“. Tento názor je hlboko ovplyvnený tradičnou čínskou „filozofiou skúsenosti“, kde štýl a podstata poézie zodpovedajú fyzickým vlastnostiam ľudského tela.
S druhou hosťovskou prednáškou On the Comparison of Zhuangzi and Platoʼs Views on the Body/O porovnaní Čuang-cʼ a Platónových názorov na telo sa predstaví doc. Peina Zhuang. Prednáška bude rovnako v angličtine v zasadacej miestnosti ÚSvL SAV a začína sa o 11.00 hod.
Filozofické ideály Čuang-cʼa Platóna ako dvoch najromantickejších postáv v dejinách východnej a západnej filozofie vykazujú pozoruhodné podobnosti. Obaja žili v rovnakom čase v kľúčovom období, prežívali nepokoje a premeny a boli svedkami rozkvetu a zrážok civilizácií. Obaja sú presvedčení idealisti a pre potomkov vytvorili romantické svätyne ducha a poetické filozofické koncepcie. Telo považujú za syntézu fyziológie a ducha. Okrem toho obaja vyjadrujú hlbokú náklonnosť k duchovnosti tela, dokonca zasvätili svoj život úsiliu o duchovnú slobodu a krásu. Pri bližšom skúmaní je však zrejmé, že Čuang-cʼ a Platón majú na telo zásadne odlišný pohľad. Hoci obaja zdôrazňujú zloženú povahu tela a usilujú sa o estetiku duchovnej transcendencie presahujúcej fyziológiu, ich koncepcie sa výrazne rozchádzajú v definíciách ducha (duše) a formy (tela), ako aj v chápaní určenia ducha (duše) a formy (tela). Prednáška bude podrobne analyzovať primárne klasické texty v kombinácii s relevantnou literatúrou z východných aj západných zdrojov s cieľom porovnať a konfrontovať Čuang-cʼ a Platónove pohľady na kultúru tela a z toho vyplývajúce praktické dôsledky.
Prednášajúci
Shunqing Cao je profesorom Sečuánskej univerzity a členom Európskej akadémie vied a umení. Venuje sa porovnávacej literatúre a poetike; je autorom teórie variácie v literárnej komparatistike – viac o tejto teórii v monografii Variation Theory in Comparative Literature v angličtine (2015), ktorá je dostupná cez Ústrednú knižnicu SAV.
Liu Shishi je doktorandkou na Vysokej škole literatúry a žurnalistiky Sečuánskej univerzity. Jej výskumnými záujmami sú komparatívna poetika a teória variácií v porovnávacej literárnej vede.
Peina Zhuang je docentkou a školiteľkou doktorandského štúdia porovnávacej literárnej vedy na Sečuánskej univerzite. Medzi jej výskumné záujmy patrí porovnávacia literárna veda, medzikultúrne štúdie a prekladateľstvo.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Zdroj a foto: ÚSvL SAV, v. v. i.