Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci SPACE::LAB summer school 2024

Letná škola SPACE::LAB: Od kozmických dát k predikciám

4. 9. 2024 | videné 397-krát

Posledný augustový týždeň sa na Ústave experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., v Košiciach konal šiesty ročník letnej školy "SPACE::LAB summer school". Počas troch dní sa 20 účastníkov venovalo kozmickej fyzike a aplikácii strojového učenia na predpovedanie extrémnych udalostí v blízkom vesmíre. Aj tento rok sa úspešne prepojili najnovšie technologické trendy s výskumom vesmíru, ktorému sa ÚEF SAV venuje už desaťročia.

„Využívanie strojového učenia a umelej inteligencie sa stáva štandardom v aplikačných úlohách kozmickej fyziky. Jednou z takýchto úloh je predpovedanie geomagnetických búrok, ktoré môžu mať veľmi negatívne dôsledky na súčasné technológie, a teda aj na celú spoločnosť,” zhodnotil Šimon Mackovjak z Oddelenia kozmickej fyziky, ÚEF SAV v. v. i.

Prvý deň bol zameraný na vysvetlenie zdrojov, priebehu a dôsledku geomagnetických búrok. Dôležité základy pohybu plazmy v magnetickom poli vysvetlil Roman Nagy z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Počas druhého dňa sa účastníci naučili, ako využívať hlboké neurónové siete a AI agentov na predikcie indexov kozmického počasia. O svoje bohaté skúsenosti podelili Vierka Krešňáková a Stano Hrivňak, ktorí sa dlhodobo odborne venujú týmto technológiám. Dôležitým aspektom letnej školy je praktická časť, na ktorej pracovali účastníci počas tretieho dňa. Mohli tak preniesť získané teoretické znalosti do konkrétnych projektov. Spôsob, ako tieto projekty čo najlepšie odprezentovať, predstavil Samo Amrich, študent Karlovej Univerzity v Prahe.

„SPACE::LAB summer school sa za posledné roky stala neodmysliteľnou súčasťou našich aktivít. Aj tento rok bol o ňu veľmi veľký záujem a opäť prišli aj slovenskí študenti, ktorí študujú v zahraničí. Vytvárame tak priestor, kde môžeme pracovať s veľmi nadanými a vysokomotivovanými študentmi. Následne ich zapájame do práce na našom výskume. Aktuálne participujú piati takí študenti na projektoch, ktoré máme pre ESA – Európsku vesmírnu agentúru,” zhrnul kozmický fyzik, ktorý organizuje aktivity pod značkou SPACE::LAB a zároveň vedie niekoľko ESA projektov.

Najbližšia pripravovaná udalosť pre verejnosť bude meetup SPACE::TALK, ktorý bude vo štvrtok 3. októbra o 18.00 hod. na Bulharskej 4 v Košiciach. Viac informácií a registrácia je na tomto linku

 

Zdroj: Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.

Foto: Šimon Mackovjak, ÚEF SAV, v. v. i.

Súvisiace články