V Trnave sa chystá medzinárodná konferencia Svety fenomenológie
Počas prvého septembrového týždňa od 4. do 6. 9. 2024 sa uskutoční medzinárodná fenomenologická konferencia The Many Worlds od Phenomenology. Umwelt – Mitwelt – Lebenswelt. Toto podujatie je už deviatym ročníkom série konferencií Central and East European Society for Phenomenology, ktorej tohtoročným spoluorganizátorom je aj Filozofický ústav SAV, v. v. i. Konferencia sa bude konať v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave.
Kľúčovým pojmom, ktorému sa bude konferencia venovať, je pojem sveta, prostredia, okolia, priestoru, reality, sveta nášho života a bytia s druhými. Pojem sveta ako komplexné vodidlo vo fenomenológii, ktoré sa vinie celým dielom Edmunda Husserla, otvára a inšpiruje veľa dôležitých a aktuálnych výskumných tém. Po Husserlovi pojem sveta následne rozvíjajú v samostatných prácach Martin Heidegger, Jan Patočka, Eugen Fink, Ludwig Landgrebe, Alfred Schütz a mnohí ďalší. Cieľom konferencie je prostredníctvom viacerých oblastí výskumu diskutovať napríklad o tom, ako je svet spojený so skúmaním priestoru, vnímania a horizontu; ako sa stáva významným pre skúsenosť, subjektivitu a telesnosť. V našej každodennej existencii sme vo svete prítomní, prebývame v ňom, sme doň začlenení, žijeme v ňom s inými ľuďmi; je priestorom pre naše tvorivé aktivity, pre to, čo môžeme robiť, pre vedecké skúmanie. Cieľom konferencie je tak preskúmať komplexnosť pojmu sveta vo fenomenológii, videného z viacerých hľadísk, a to nielen v rôznych koncepciách v rámci fenomenologickej tradície, ale aj v súčasnom výskume.
Hlavnými prednášateľmi na konferencii sú profesorka Sonja Rinofner-Kreidl z Univerzity v Grazi, Dr. Tao DuFour z univerzity v Cambridgi a profesor Karel Novotný z Filozofického ústavu Akadémie vied Českej republiky. Spolu s nim vystúpi 55 filozofov z takmer 20 krajín.
Program podujatia je v prílohe.
Spracovala: Jaroslava Vydrová, Filozofický ústav SAV, v. v. i.
Ilustrácia: Žofia Dubová