Spoločenskovedný ústav CSPV SAV „zamestnáva“ troch happiness manažérov
Niektorí ľudia tvrdia, že považovať psa za člena rodiny nie je normálne, argumentujúc, že pes je len zviera a vždy to tak bolo. Ak sa pozrieme do histórie, mať psa ako súčasť rodiny nie je moderný výmysel. Už staroveké civilizácie ako Rimania a Gréci považovali psy za dôležitú súčasť svojho života. Dokazujú to epitafy, ktoré nechávali vytesať na náhrobky svojich štvornohých priateľov. V rôznych kultúrach mali psy rôzne postavenie. Títo nemí spoločníci si našli cestu do našich sŕdc a stali sa našimi priateľmi. Už v minulosti nám verne pomáhali pri love, chránili nás, sprevádzali na cestách a strážili stáda. Dnes 26. augusta si pripomíname Medzinárodný deň psov.
Psy nie sú len dobrí spoločníci, ale aj veľkí pracanti. Po druhej svetovej vojne sa svet rozdelil a začala sa nová éra – dobývanie vesmíru. V roku 1957 bola Lajka prvým živým tvorom zo Zeme, ktorý bol vyslaný do vesmíru, čím sa stala ikonou a hrdinkou. Bol to významný míľnik v histórii dobývania vesmíru. Sovietsky kozmický program vyslal psov do vesmíru medzi rokmi 1951 až 1966 celkovo 71-krát. V Rusku sa Lajka a ďalší psí kozmonauti stali národnými hrdinami a popkultúrnymi ikonami. Ich obrazy sa objavovali na rôznych produktoch, od zápaliek až po pohľadnice. Belka a Strelka, ktoré sa úspešne vrátili z vesmíru, sa stali globálnymi symbolmi a ich potomkovia boli ambasádormi dobrej vôle. Jedno z nich dostal americký prezident J. F. Kennedy.
Psy sú vhodné na prácu v polícii, na letiskách či vo väzeniach. Pomáhajú nevidiacim a slúžia ako uši pre nepočujúcich, sú veľkou oporou pre ľudí so zdravotným postihnutím. Pre ľudstvo robia veľmi veľa, preto si zaslúžia medzinárodný deň, ktorý bol vyhlásený v roku 2004 odborníčkou na chov domácich miláčikov Colleen Paigeovou. Dátum 26. august si zvolila preto, lebo v tento deň, ako desaťročná, dostala svojho prvého psa.
Miesta, kde sú psi vítaní, pribúdajú. Nielen reštaurácie a kaviarne, ale aj kancelárie. Mnoho zamestnávateľov ponúka tento benefit. Napríklad Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i., „zamestnáva“ troch happiness manažérov – Darwina, Nessie a Jess, ktorí sú kolegom k dispozícii, keď potrebujú oddych alebo reset. A aké sú podľa odborníkov výhody dog-friendly pracovísk?
• Zlepšujú vzťahy medzi kolegami
Každý milovník psov vám povie, že pes je skvelý „komunikačný nástroj“. Prítomnosť psa na pracovisku zlepšuje vzťahy medzi kolegami, pretože zvieratá utužujú kolektív a súčasne znižujú stres.
• Pes znižuje stres na pracovisku
Stres je každodennou súčasťou našich dní, najmä pracovných. Podľa aktuálnych zahraničných štúdií prítomnosť psa znižuje úroveň stresu na pracovisku. Platí to najmä pre ich majiteľov, ktorí sa v práci nemusia obávať, čo ich domáci miláčik práve robí doma.
• Zvyšujú produktivitu
Hoci sa môže zdať, že pes na pracovisku ruší, opak je pravdou. Je všeobecne známe, že by ste si počas pracovného času mali robiť krátke prestávky na oddych. Mnohí z nás však pracujú nepretržite s presvedčením, že takto urobíme najviac práce. Čím dlhšie však pracujeme bez prestávky, tým viac naša produktivita klesá. Krátke prestávky napríklad na prechádzku so psom zvyšujú produktivitu, lebo pomáhajú získať novú energiu.
• Vyššia lojalita zamestnancov
Možnosť priniesť si do práce domáceho miláčika je výnimočný benefit. Zamestnanci, ktorí majú túto možnosť, prejavujú vyššiu lojalitu a spokojnosť.
• Pozitívne vnímanie spoločnosti
Dog-friendly firmy sú vnímané pozitívne nielen zákazníkmi, ale aj širšou verejnosťou. Tento benefit môže zlepšiť imidž spoločnosti.
Naši kolegovia hodnotia prítomnosť psov veľmi pozitívne. Často sa ozve zaklopanie na dvere so slovami: „Prišiel/a som si pohladiť psov.“ Naši „happiness manažéri“ pracujú usilovne a ich odmenou sú vždy nejaké dobroty od kolegov. Všetci traja sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho ústavu.
Spracovala: Klara Kohoutová, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i.
Foto: autorka