Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Medzinárodný deň zvierat bez domova: Túlavé psy a zdravotné riziká

20. 8. 2024 | videné 293-krát

Dnes 20. augusta si pripomíname deň zvierat bez domova. Ide o zvieratá, ktoré sa voľne pohybujú bez dozoru či kontroly alebo ich vlastník nie je známy. Podľa odborníkov sú to vo väčšine túlavé psy, čo môže predstavovať riziko ohrozenia zdravia, bezpečnosti a života druhých zvierat, ale aj ľudí.

„Túlavé psy sa väčšine ľudí automaticky spoja s besnotou, vírusovým ochorením postihujúcim centrálny nervový systém. Vďaka opatreniam sa na Slovensku podarilo v minulosti besnotu úplne eliminovať, ale v roku 2013 došlo k jej opätovnému zavlečeniu na naše územie prostredníctvom nakazených líšok z Poľska. Napriek tomu vďaka prísnym veterinárnym opatreniam a povinnému očkovaniu spoločenských zvierat, nepredstavuje aktuálne besnota na Slovensku alarmujúci problém,“ vysvetľuje Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV, v. v. i.

Podľa nej sú v súčasnosti väčším problémom parazitárne ochorenia, z ktorých majú viaceré zoonózny charakter, to znamená, že sú prenosné zo zvierat na ľudí. „Psy bez domova dlhodobo žijúce v zlých podmienkach a bez preventívneho ošetrenia sú v oveľa vyššej miere vystavené atakom hmyzu a roztočov (komáre, bodavé mušky, kliešte, blchy) a oveľa častejšie trpia infekciami, ktoré tieto vektory prenášajú,“ objasňuje situáciu vedkyňa. Veľkým problémom v niektorých regiónoch sú pľúcne červy (Dirofilaria immitis Angiostrongylus vasorum), očný červ Thelazia callipaeda či babezióza a anaplazmóza. U túlavých psov sa veľmi často nájdu črevné parazity, ako sú giardie, škrkavky, ale aj pásomnice Echinococcus granulosusEchinococcus multilocularis – všetky schopné vyvolať aj ochorenie človeka.

Prevencia

Vzhľadom na potenciálne riziká pri kontakte s túlavými zvieratami je potrebné, aby ich odchyt zabezpečili príslušní odborníci. „Túlavé zviera preto nekŕmte, nechytajte a kontaktujte samosprávu, na ktorej území sa toto zviera nachádza,“ odporúča parazitologička. Odchytené zvieratá sa najskôr umiestnia do karanténnych staníc, kde sa im poskytne nutné ošetrenie a potrebné veterinárne vyšetrenia a testy, a neskôr po vylúčení ochorení prenosných na zvieratá a človeka zvieratá premiestnia do útulku.

Nechcených spoločenských zvierat je stále veľa, dokumentuje to aj register Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR), ktorý eviduje vyše 100 útulkov a karanténnych staníc. Bohužiaľ, v posledných rokoch útulky na Slovensku bojujú s nedostatkom miesta pre nových psov, a preto prichádzajú na rad dobrovoľníci, ktorí si takéto zvieratá berú do dočasnej opatery.

Ak uvažujete nad adopciou psíka, možno dnes, pri príležitosti Medzinárodného dňa zvierat bez domova, je správny čas na konečné rozhodnutie. Pomôcť môže aj Register odchytených a túlavých zvierat, ktorý zastrešuje ŠVPS SR.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj: Martina Miterpáková, PÚ SAV, v. v. i.

Foto: canva.com

Súvisiace články