Veda SK: Opeľovače v rozhlase
Na presne zacielenú otázku, či zahynieme bez opeľovačov, odpovedá pomerne jednoznačne. Vraj nie, hoci život bez opeľovačov by spôsobil množstvo problémov.
Mgr. Marek Semelbauer, PhD., samostatný vedecký pracovník Ústavu zoológie SAV, v. v. i., sa venuje hmyzu, predovšetkým dvojkrídlovcom, ich faunistike, ekológii, morfológii a taxonómii… V rámci dizertačnej práce sa zaoberal muchami čeľade Lauxaniidae, pričom opísal jeden nový druh pre vedu. V spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) sa venuje monitoringu opeľovačov najmä v súvislosti s obnovou tradičnej pastvy hospodárskych zvierat. Ideálny hosť na rozprávanie o tom, čo sú opeľovače, koľko druhov registrujeme a na čo ich potrebujeme.
V prednáškach Mareka Semelbauera sa okrem iného vyskytuje termín kompetentné opelenie. Znamená to, že rastliny opeľuje aj „nekompetentná“ včela? Sú čmeliaky lenivejšie než včely medonosné? Môžu byť opeľovačom aj ovady? Podobných otázok je neúrekom a svet hmyzu je nepochybne niekedy fascinujúcou témou. Jeho diverzivita je ohromná. Rovnako ako jeho migrácia vplyvom klimatických zmien aj efektivita opeľovania vplyvom chemikálií v agrárnej krajine. O tom všetkom sa rozhovorí Marek Semelbauer v premiére vedeckej Nočnej pyramídy v Rádiu Slovensko v pondelok 19. augusta od 22.20 hodiny.
Text: Stano Ščepán
Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov