Začal sa Agrokomplex 2024, svoje expozície majú aj ústavy SAV
Už 49. ročník medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex otvorili vo štvrtok 15. augusta 2024 v Nitre na rovnomennom výstavisku, ktoré si zároveň pripomína 50. výročie založenia. Slovenskú akadémiu vied zastupujú Centrum biológie rastlín a biodiverzity (CBRB) SAV, v. v. i., Centrum biovied SAV, v. v. i., a Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i. Ich expozície nájdete v pavilóne M2.
Stánok Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i., má tri časti. V expozícii Bunkové steny – ich význam a využitie návštevníci uvidia pod binokulárnou lupou semenáčiky biológom známeho modelového druhu Arabidopsis (arábovka), embryogénne kalusy a somatické embryá borovice. Deti si budú môcť vyskúšať prípravu „umelých“ semien. Bunkové steny sú zdrojom trvalo udržateľnej energie a nových materiálov a sú nemenej zaujímavé aj v súvislosti so zdravou výživou. Okrem toho majú veľký význam aj pre samotné rastliny, ovplyvňujú mnohé fyziologické a vývinové procesy. Jedným z týchto procesov je somatická embryogenéza – schopnosť rastlín tvoriť somatické embryá z telových buniek – teda nie splynutím pohlavných buniek. Somatická embryogenéza sa môže využívať na množenie rastlín in vitro. Tento proces uvidia návštevníci na príklade borovice čiernej.
V súčasnosti je zvýšený dopyt po rôznych druhoch bobuľovitého ovocia. Je zdraviu prospešné, ich relatívne vysoké antioxidačné a protizápalové schopnosti vedú k zníženiu nebezpečenstva rôznych degeneratívnych ochorení. Záhradkári aj farmári majú záujem aj o netypické bobuľoviny, ako sú čučoriedka chocholíkatá, aktinídia a pod. Ich pestovanie nie je na Slovensku zatiaľ rozšírené pre nedostatok sadbového materiálu širšieho sortimentu odrôd. Ekonomicky výhodné množenie je možné dosiahnuť mikropropagáciou. Časť expozície Mikrorozmnožovanie ako alternatívna biotechnologická metóda vegetatívneho rozmnožovania in vitro priblíži túto časť výskumu CBRB SAV, ktorý vypracoval účinné metodiky pre mikropropagáciu uvedených druhov netradičného bobuľovitého ovocia. Ich ukážku si môžu návštevníci výstavy pozrieť spolu s odborným výkladom.
Výskumu parazitických rastlín, ktorú sú jedným z najviac deštruktívnych problémov poľnohospodárstva, sa venuje tretia časť expozície centra. Rod záraza, pozostávajúci z viac ako sto druhov, predstavuje jednu z najničivejších parazitických rastlín. Cieľom výskumu CBRB SAV je objasniť klíčenie semien zárazy a nájsť spôsob, ako ochrániť poľnohospodárske plodiny pred parazitickými rastlinami.
Návštevníci stánku Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV, v. v. i., sa dozvedia, aké sú moderné trendy vo výžive zvierat, ako je možné pomocou rôznych minerálnych a rastlinných doplnkov krmív zlepšiť trávenie zvierat, zvýšiť ich úžitkovosť, imunitu a zdravie. Pomocou rôznych modelov a schém priblížia malým, ale aj veľkým účastníkom výstavy, aké sú rozdiely v trávení ľudí a rôznych druhov hospodárskych zvierat, a majú pripravené aj rôzne súťaže pre deti.
Expozícia Ústavu krajinnej ekológie SAV, v. v .i., priblíži činnosť ústavu ako interdisciplinárnej vedeckej inštitúcie pre základný a aplikovaný krajinno-ekologický výskum, ako aj pre tvorbu ekologických projektov, plánov a expertíz. Vedci v stánku porozprávajú o objektoch ich výskumu, ktorým je krajina, jej ochrana, využívanie a s ňou súvisiaca biodiverzita. Porozprávajú tiež o vývoji metód základného krajinno-ekologického výskumu, aplikácii výsledkov do praxe, expertíznej činnosti, vydávaniu vedeckých a odborných časopisov a monografii a výchove a vzdelávaní.
Agrokomplex 2024, ktorý potrvá do nedele 18. augusta 2024, prináša podľa organizátorov dynamické ukážky poľnohospodárskej techniky, hospodárske zvieratá, nové expozície, množstvo ochutnávok kvalitných slovenských potravín, folklórne vystúpenia, súťaže a pestrý sprievodný program. Výstava Agrokomplex 2024 je otvorená od 9.00 do 18.00 hod., v posledný deň len do 17.00 hod.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Katarína Gáliková