Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Toxoplazmóza a mačky – naozaj nebezpečná dvojka?

8. 8. 2024 | videné 900-krát

Čo je toxoplazmóza? Môže naša mačka znamenať riziko? Tieto otázky si často kladú majitelia mačiek a ich príbuzní najmä v období, keď sa v rodine očakáva prírastok. Od roku 2002 je 8. august medzinárodným dňom mačiek a preto prinášame niekoľko informácií o „strašiakovi“ menom toxoplazmóza – ako sa pred ňou chrániť aj o tom, či je potrebné sa mačky „zbaviť“, aby sme sa nákaze vyhli.

Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje mikroskopický parazit Toxoplasma gondii. Ide o jedno z najrozšírenejších parazitárnych ochorení vo svete a uvádza sa, že v závislosti od hygieny a stravovacích návykov je vo svete nakazených 10 % až 60 % ľudí. „Podľa našich prieskumov, je na Slovensku infikovaných v priemere 21 % dospelých ľudí,“ tvrdí parazitologička Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV, v. v. i.

Infekcia sa u človeka najčastejšie neprejavuje vôbec, prípadne prebehne vo forme mierneho, chrípku pripomínajúceho ochorenia. Problémy môže spôsobiť v prípade, že sa žena nakazí počas tehotenstva, keď môže infekcia spôsobiť poškodenie plodu alebo až potrat. Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia s oslabenou imunitou (ľudia s HIV, po transplantácii a pod.), u ktorých môže dôjsť o rozvinutiu  závažného, niekedy až fatálneho ochorenia.

Dôležité je však spomenúť, že zdraví imunokompetentní ľudia aj tehotné ženy, ktorí už boli v minulosti vystavení infekcii a majú pozitívne protilátky proti Toxoplasma gondii, sa nemôžu znova nakaziť.

Ako sa človek môže nakaziť

  • Konzumáciou jedla, vody alebo náhodným požitím pôdy, ktoré boli kontaminované mačacím trusom.
  • Konzumáciou surového alebo tepelne nedostatočne upraveného mäsa a mäsových produktov zvierat, ktoré boli nakazené Toxoplasma gondii. Toto je najčastejší spôsob nakazenia u ľudí.
  • Nenarodené dieťa sa môže nakaziť od matky počas tehotenstva.

Akú úlohu hrá v šírení ochorenia mačka

Mačka je definitívnym hostiteľom parazita, ktorý u nej žije v čreve. Počas akútnej fázy infekcie vylučuje v truse do prostredia obrovské množstvo oocýst (vajíčok), ktoré sú infekčné pre človeka, pre mačky, ale aj pre všetky druhy teplokrvných živočíchov. Táto fáza vylučovania oocýst trvá v priemere dva týždne. Po tomto období toxoplazma zamigruje do svalov a orgánov mačky, kde sa opuzdrí a mačka prestáva byť pre človeka nebezpečná. Preto nie je dôvod na paniku. Štúdia vo Švajčiarsku ukázala, že len menej ako 1 % mačiek vylučuje oocysty do prostredia. Potvrdzujú to aj naše výsledky – zo 750 mačiek vyšetrených v roku 2022 boli oocysty T. gondii potvrdené len u šiestich (0,8 %) zvierat.

Mačky, ktoré sú chované výlučne vo vnútri (nemôžu loviť malé cicavce alebo vtáky) a nie sú kŕmené surovým mäsom, nepredstavujú pre ľudí prakticky žiadne riziko.

Ako sa chrániť pred toxoplazmózou

  • Umývajte ovocie a zeleninu, ktoré by mohli byť kontaminované pôdou (a teda potenciálne aj mačacím trusom).
  • Po práci v záhrade si umyte ruky.
  • Nejedzte surové a tepelne nedostatočne upravené mäso a mäsové produkty. Pri tepelnej úprave by teplota vo vnútri mäsa mala dosiahnuť min. 70 °C počas troch minút. Toxoplazmu ničí aj zmrazenie na -20 °C po obdobie min. troch dní.
  • Veľmi dôležitá je hygiena pri príprave mäsa. Po práci si dôkladne umyte ruky aj všetky kuchynské pomôcky, ktoré boli v kontakte so surovým mäsom.
  • Denne čistite mačacie WC a pravidelne vymieňajte podstielku. Oocysty T. gondii totiž nie sú infekčné hneď, ako v truse opustia telo mačky. Infekčnými sa stávajú až v priebehu dvoch až štyroch dní.
  • Ak ste tehotná žena alebo máte oslabený imunitný systém, je potrebné požiadať niekoho iného, aby čistil mačacie WC. 
  • Zabráňte prístupu mačiek na detské pieskoviská.

Ako ochrániť mačku

  • Kŕmte mačku konzervovaným krmivom alebo granulami.
  • Nedávajte mačke surové mäso. Použite varené alebo vopred mrazené mäso.
  • Zabráňte mačke konzumovať drobné hlodavce a vtáky.

Je potrebné zbaviť sa mačky?

NIE. To, že chováte mačku, neznamená, že sa nakazíte toxoplazmózou. Je nepravdepodobné, že sa nakazíte dotykmi (aj v prípade, že je mačka nakazená), pretože oocysty sa zvyčajne nenachádzajú na srsti mačky a po opustení tela v truse trvá minimálne dva až štyri dni, kým sa stanú infekčnými. Najmä v prípade, že je mačka chovaná vo vnútri a nemá možnosť loviť hlodavce, je pravdepodobnosť, že sa nakazí minimálne. Mačka, ktorá už raz prekonala infekciu a vylučovala oocysty (počas dvoch týždňov), sa už nemôže znova nakaziť a zostáva po celý život bezpečná z pohľadu prenosu toxoplazmózy.

Liečba

ÁNO. U zdravých ľudí príznaky infekcie väčšinou odznejú v priebehu dvoch až troch týždňov a terapia nie je potrebná. Liečba sa aplikuje u ľudí s očnou formou toxoplazmózy, u tehotných žien, ktoré sa nakazili počas gravidity a u osôb s poruchami imunity, ak u nich dôjde k rozvoju závažnej formy ochorenia.

 

Spracovala: Daniela Antolová, Parazitologický ústav SAV, v. v. i.

Foto: canva.com

Grafika: Daniela Antolová

Súvisiace články