V Košiciach sa konala prestížna letná škola mladých doktorandov a doktorandiek sociálnej psychológie
V Košiciach sa minulý týždeň skončila dvojtýždňová prestížna letná škola Európskej asociácie sociálnej psychológie (EASP) pre doktorandov a doktorandky v odbore sociálna psychológia. Toto významné podujatie, ktoré organizoval Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., a Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s Univerzitou v Groningene v Holandsku spojilo 60 doktorandov a doktorandiek z 21 krajín sveta.
Letná škola EASP, známa svojou excelentnosťou, poskytla neoceniteľnú platformu pre začínajúcich výskumníkov a výskumníčky, aby tak získali nové vedomosti, obohacujúce skúsenosti a cenné kontakty pre svoju ďalšiu kariéru. Súčasťou programu boli workshopy vedené významnými odborníkmi a odborníčkami na sociálnu psychológiu, pričom každý z nich viedol 12 študentov a študentiek spoločne pracujúcich na inovatívnych výskumných projektoch.
Workshopy pokrývali široké spektrum sociálno-psychologických tém:
- Kognitívne procesy: workshop vedený Hansom Alvesom a Moritzom Ingendahlom z Ruhr University, Nemecko, so zameraním na formovanie postojov k jednotlivcom a skupinám;
- Sociálna psychológia násilných etnicko-národných konfliktov: workshop facilitovaný Ruthie Pliskin z Leiden University, Holandsko, a Islamom Borincom z University of Groningen, Holandsko, so zameraním na skúmanie konfliktných faktorov a ich riešení;
- Solidarita a sociálna zmena: workshop pod vedením Maji Kutlaca z Durhamskej univerzity vo Veľkej Británii a Soledad de Lemus Martín z Granadskej univerzity v Španielsku, skúmal spojenectvo a kolektívnu zmenu;
- Poznanie a vplyv na životné prostredie: workshop vedený Cameronom Brickom z Amsterdamskej univerzity v Holandsku a Karlijn van den Broekom z Utrechtskej univerzity v Holandsku sa zameral na aplikovanie psychológie na environmentálne správanie;
- Reakcia na nerovnosť: Sexuálne a rodové identity: workshop facilitovaný Yasinom Kocom z University of Groningen, Holandsko a Jenny Veldman z Utrecht University, Holandsko sa zaoberal skúmaním interakcie sociálnych identít s nerovnosťou a stigmou.
Pozvanie na letnú školu prijali aj:
- Marcello Gallucci (University of Milano-Bicocca, Taliansko), ktorý viedol metodologický workshop k téme Multilevel Data Analysis a Sharon Coen (University of Salford, UK) nám zase počas dvojhodinového workshopu rozprávala o Etike vo výskume (online).
Letná škola ponúkla aj pozvané prednášky od lokálnych vedcov a vedkýň:
- Jozef Bavoľár (Katedra psychológie, FF, UPJŠ v Košiciach) diskutoval o sociálnych faktoroch vnímania rizika;
- Pavol Kačmár (Katedra psychológie, FF, UPJŠ v Košiciach) predniesol interaktívnu prednášku s názvom Nečakaná cesta mladého výskumníka;
- Barbara Lášticová (Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.) kriticky skúmala výzvy diverzity v sociálnej psychológii;
- Anna Kende (ELTE Eötvös Loránd University, Maďarsko) sa zaoberala výzvou nájsť adekvátne psychologické nástroje na boj proti anticiganizmu;
- Ivan Ropovik (FF, Prešovská univerzita v Prešove) poskytol pohľad na jednotný rámec pre štatistické modelovanie s použitím SEM.
Významne prispel aj Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i.:
- Denisa Fedáková a Michal Kentoš prezentovali koncept, metodológiu a možnosti využitia dát Európskej sociálnej sondy;
- Marcel Martončik a Matúš Adamkovič viedli metodický seminár o zodpovedných výskumných praktikách a princípoch otvorenej vedy.
Tieto semináre boli prístupné aj online, otvorené pre verejnosť, čím sa dosah letnej školy rozšíril aj mimo jej priamych účastníkov a účastníčky. Letná škola EASP v Košiciach, ktorá sa konala od 8. do 19. júla 2024, mala obrovský úspech.
„Sme veľmi radi, že po prvý raz v histórii Európskej asociácie sociálnej psychológie sa letná škola konala práve v Košiciach, čím ovplyvnila náš región a inšpirovala miestnych študentov a študentky psychológie k integrácii do medzinárodnej výskumnej komunity,“ dodala Jana Papcunová, spoluorganizátorka podujatia a vedecká pracovníčka SVÚ CSPV SAV, v. v. i.
„Ďakujeme za vašu obrovskú podporu pri vízach či stravovacích preferenciách a že ste naplánovali toľko príjemných, rôznorodých a inšpiratívnych spoločenských podujatí, ktoré nám umožnili viac nahliadnuť do slovenskej kultúry,“ dodala Mitakshara, pôvodom z Indie.
„Workshopy mi naozaj pomohli pri štúdiu; mám pocit, že teraz chcem určite zostať na akademickej pôde a učiť študentov a študentky sociálnej psychológie,“ povedal Francisco, študent zo Španielska.
„Som veľmi vďačná Európskej asociácii sociálnej psychológie za prejavenú dôveru a možnosť organizovať túto výnimočnú letnú školu práve v Košiciach. Bola to pre náš ústav a celé centrum obrovská príležitosť a nezabudnuteľná skúsenosť. Stretnutia so študentmi, študentkami, ako aj so samotnými lektormi boli veľmi inšpiratívne a otvorili nám nové možnosti ďalšej spolupráce,” uviedla Anna Kalistová, vedúca Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, v. v. i.
Podujatie nielen podporilo výskumníkov a výskumníčky na začiatku ich kariéry, ale predstavilo aj región Košíc a zdôraznilo lokálne témy, čím podporilo nielen akademickú, ale aj kultúrnu výmenu.
Spracovali: Jana Papcunová a Anna Kalistová, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i.
Foto: Alena a Marek Lukacko