Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračný obrázok

Majú vedci radi odznaky? V Individual and Society ich radi máme

24. 7. 2024 | videné 583-krát

Deti (aspoň voľakedy) obľubovali zbierať rôzne odznaky. Boli šťastné, keď im dospelí nejaké darovali. Napríklad Za rozvoj vlasti alebo Rodený Košičan. Odznak mal niečo symbolizovať a jeho nositeľ ním niečo demonštroval. V týchto dňoch si pripomíname nápad, s ktorým pred takmer 10 rokmi prišli v Center for Open Science, teda myšlienku troch odznakov, ktoré by vedcom udeľovali časopisy. Boli to Open Data (za zdieľanie dát), Open Materials (za zdieľanie materiálov) a Preregistered (za predregistráciu plánu svojho konfirmačného výskumu). Autori nimi demonštrovali svoju transparentnosť v rámci realizácie výskumu.

Je všeobecne známe, že transparentnosť ide ruka v ruke s reprodukovateľnosťou a replikovateľnosťou. A podľa Schneidera et al. (2022) fungujú odznaky rovnako ako signál dôveryhodnosti. Vedci považujú iných vedcov za dôveryhodnejších, ak signalizujú odznakmi a svojím správaním (zdieľaním dát, predregistráciou) transparentnosť. Transparentnosť ide ruka v ruke aj s dôverou. Nie nadarmo sa hovorí: „Kde niet transparentnosti, tam niet ani dôvery.“ V kontexte výskumu je známy výrok Phillipa B. Starka z UC Berkeley (podľa Markowetza): „Ak poviete, dôverujte mi!, a vy sa pomýlite, stanete sa nedôveryhodnou osobou. Ak ale poviete, pozrite, tu sú moje výsledky, a vy sa v nich budete mýliť, stále budete čestnou ľudskou bytosťou.“

Prečo by sme mali byť transparentní? Aby spoločnosť mohla benefitovať z nadobudnutého poznania, poznanie musí byť dôveryhodné. A dôveryhodný výskum je nielen rigorózny, ale aj transparentný (Moher a kol., 2020). Úlohou vedcov je spoločnosti, pre ktorú pracujú, poskytovať dôveryhodné poznatky. Nie články s vymyslenými dátami alebo reporty o nereplikovateľných fantastických efektoch.

V časopise Individual and Society sme sa pred rokom rozhodli odmeňovať autorov za ich transparentnosť uvedenými tromi odznakmi. Ako sa to prejavilo v ich správaní? V roku 2023 vyšlo osem empirických štúdií, pričom autori štyroch z nich svoje dáta zdieľali. To je 50 %, čiže každý druhý autorský kolektív, čo je povzbudzujúce a vyzerá to sľubne. Ideálny cieľ je ale 100 %. Stav, keď transparentnosť bude pre vedcov samozrejmá. Dosiahnuť ho však môžeme iba spoločne.

Chcete aj vy mať svoj odznak? Zdieľanie je veľmi jednoduché. Ak neviete ako na to, v Individual and Society vám s tým radi pomôžeme.

 

Spracoval: Marcel Martončik, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i.

Foto: AI/Microsoft Designer

Súvisiace články