Vyšiel podcastový špeciál s predsedom SAV Pavlom Šajgalíkom
V piatok 14. júna, krátko po poludní, privítal na pódiu festivalu vedy My sme SAV 2024 moderátor Vedeckého podcastu SAV Peter Boháč predsedu akadémie prof. Pavla Šajgalíka. V špeciálnom naživo nahrávanom podcaste najmä bilancovali desať rokov Pavla Šajgalíka na pozícii predsedu akadémie a nahliadli aj do jej budúcnosti. Ide o poslednú epizódu Vedeckého podcastu SAV pred letnou pauzou.
Hneď v úvode predseda SAV zdôraznil nevyhnutnosť popularizovať vedu, potrebu vyjsť z laboratórií a priblížiť sa ľuďom, ktorí v konečnom dôsledku rozhodujú o víťazovi volieb. „Čím viac budú ľudia vedieť, že veda, ktorá sa robí na Slovensku, je dôležitá, tým sa pohľad ľudí na vedu bude meniť,“ konštatoval predseda SAV a doplnil, že podľa neho sa tento názor nielen občanov-daňových poplatníkov, ale aj tých, ktorí tvoria rozpočet, mení k lepšiemu. Dotkol sa aj témy, akú dôležitosť v spoločnosti majú názory vedcov a vedkýň SAV – nielen na covidovú pandémiu, ale aj na bežné otázky života. Neopomenul ani nedávne diskusie okolo „elementárnych vedomostí“. „Niečo je alternatívny názor a niečo je hlúposť, o ktorej sa diskutovať nedá,“ zdôraznil a vyzdvihol úlohu spoločenských vied.
V podcaste tiež zhodnotil svoje pôsobenie na poste predsedu SAV, kde sa podľa neho striedali obdobia úspechu a „depresie“. Za najvýraznejší úspech považuje transformáciu ústavov na verejné inštitúcie a spresnil, čo tento krok vlastne znamenal. „Je to významná vec najmä pre naše patenty a duševné vlastníctvo, s ktorým sa učíme pracovať,“ uviedol P. Šajgalík, spresnil, ako sa s týmto trendom vyrovnávajú ústavy SAV a uvedie konkrétne príklady.
Predseda sa vrátil aj k najvýznamnejším vedeckým výsledkom, ktoré SAV dosiahla za posledných desať rokov, a menoval úspechy všetkých troch oddelení vied. „Myslím, že sa nám za tých desať rokov podarilo zvýšiť excelentnosť slovenskej vedy, a tým aj váhu SAV minimálne v stredoeurópskom priestore,“ uviedol ako jeden zo svojich splnených cieľov. Spomenul projekty SASPRO a IMPULZ, ktoré podľa neho zvyšujú atraktivitu SAV.
Dotkol sa aj vlastného výskumu, ktorý „neopustil“ ani po menovaní za predsedu SAV a vysvetlil, ako skĺbil manažérsku prácu a výskum rešpektovaného vedca. Uviedol, čo čaká SAV v najbližších rokoch – pričom výzvou číslo jeden je rekonštrukcia areálu SAV na bratislavskej Patrónke. Vysvetlil, aké sú plány výstavby a najmä v oblasti financovania obnovy areálu. Povie aj, aké sú jeho osobné vedecké plány a prezradí, že sa vráti na svoj domovský Ústav anorganickej chémie SAV, naďalej sa bude venovať výskumu a načrtne aj témy.
Rozhovorí sa aj o Nobelových cenách a témach, ktoré by si toto ocenenie zaslúžili. Zmieni sa aj o vedcovi, ktorý je podľa neho jedným z adeptov. Sám verí v dobro ľudí a je presvedčený, že ľudia, ktorí majú moc, by mali dobro šíriť. Po ukončení svojho „predsedovania“ sa najviac teší, že si bude môcť plánovať deň, viac športovať a čítať.
Špeciálny vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Pavlom Šajgalíkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Vedecký podcast SAV čaká letná pauza. Piata séria podcastových rozhovorov s osobnosťami Slovenskej akadémie vied odštartuje v septembri.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto a video: Martin Bystriansky