V Košiciach sa konalo medzinárodné sympózium o experimentálnej a klinickej neurobiológii
Začiatkom júna sa v Košiciach uskutočnilo už 9. medzinárodné sympózium o experimentálnej a klinickej neurobiológii. Hlavným organizátorom podujatia bol Neurobiologický ústav Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.
Sympózium je pravidelnou platformou, ktorú košický Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i., organizuje pre neurovedcov zo Slovenska a blízkeho okolia, ktorí sa navzájom poznajú, a zároveň vytvára priestor a šancu pre mladých neurovedcov zúčastniť sa medzinárodnej konferencie, stretnúť sa s kapacitami medzinárodného významu a na domácej pôde si vyskúšať vystúpenie. Nemenej dôležitou súčasťou sympózia je ambícia vytvoriť kontakt a výmenu výsledkov medzi experimentátormi a klinickými pracovníkmi.
Na sympóziu sa zúčastnilo 72 účastníkov z 10 krajín, prevažne z krajín EÚ, ale aj z USA, Švajčiarska a Ukrajiny. Hlavnými témami vedeckých prednášok boli mechanizmy a terapia poškodení centrálneho nervového systému, neurodegeneratívne ochorenia a klinické štúdie, a ďalšie problematiky v sekcii Varia.
Kvalitným vedeckým programom sa podarilo naplniť ciele sympózia – vytvoriť priestor na vzájomné stretnutia komunity, mladších so staršími, experimentátorov s klinikami. Príjemné spomienky na Košice a vzájomné kontakty pomohol utužiť aj spoločenský program, ktorého hlavným bodom bol spoločný výlet do regiónu Tokaj na ochutnávku tokajských vín a príjemné posedenie s občerstvením v obci Veľká Tŕňa. Sympózium sa mohlo konať aj vďaka štedrosti sponzorov, hlavnými sponzormi sympózia boli IBRO (International Brain Research Organization) a spoločnosť US Steel, zoznam všetkých sponzorov je na web stránke sympózia.
Išlo zrejme o najdlhšie organizovanú konferenciu v akadémii. Pôvodne sa mal 9. ročník konať v roku 2020, organizácia bola naplno rozbehnutá, no prišla pandémia. Konanie konferencie sa muselo zrušiť s prísľubom, že sa posunie o rok. Prípravy sa teda zopakovali, no o rok musela byť konferencia zrušená opäť. V období tesne po pandémii vládli obmedzenia v medzinárodnom cestovaní, organizátori sa preto po viacnásobných skúsenostiach rozhodli pre bezpečný termín, rok 2024. Na tretíkrát sa to podarilo a úspešne.
Deviaty ročník mal okrem toho, že bol najdlhšie organizovaným, aj ďalší primát – bolo to prvé sympózium Neurobiologického ústavu BMC SAV, v. v. i., s možnosťou hybridnej účasti, ktorú využili traja účastníci zo zahraničia. Preferenciou bola, samozrejme, osobná účasť, ktorá je pri diskusiách a nadväzovaní kontaktov nenahraditeľná. Súčasťou vedeckého programu bola aj posterová sekcia, a tiež prezentácie dodávateľských firiem v krásnych priestoroch átria hostiteľskej katolíckej univerzity.
Spracoval: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.
Foto: Anamária Vašínska a Jozef Bagi