Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou 70. epizódy Vedeckého podcastu SAV bola Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV, v. v. i.

Vyšla 70. epizóda Vedeckého podcastu SAV

14. 6. 2024 | videné 579-krát

Nebezpečné zvieratá nemusia byť práve tie najväčšie. Často je to naopak. O výskume kliešťov a ich patogénov bol ďalší Vedecký podcast SAV s expertkou na ekológiu a genetickú charakterizáciu kliešťov a kliešťami prenášaných patogénov Markétou Derdákovou z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. Epizódu moderoval Peter Boháč.

V úvode vedkyňa vysvetlila, prečo sa zaoberá kliešťami. Vzhľadom na to, že už počas štúdia „veteriny“ ju tieto živočíchy zaujali, bolo rozhodnuté. „Mojím snom tiež bolo dostať Fulbrightovo štipendium v USA a to sa dalo získať vo výskume,“ približuje ďalej. V USA sa dostala priamo do „centra diania“, do laboratória, ktoré sa venuje výskumu lymskej boreliózy. A povie aj viac o svojom pobyte, a tým aj štarte kariéry.

M. Derdáková podrobnejšie popísala samotné kliešte, ich rozdelenie a dodala, že na Slovensku sa vyskytuje približne 22 druhov, z toho štyri až päť má epidemiologický význam. Vysvetlila pojem patogén a uviedla ochorenia, ktoré spôsobujú. Pri kliešťoch rozoznávame dve významné ochorenia – lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Pri lymskej borelióze sa vráti k svojmu pobytu v USA a podrobne vysvetlí, ako na ochorenie vedci prišli. V podcaste bližšie popíše príznaky, etapy ochorenia aj liečbu. Poradí, ako postupovať, keď cítime príznaky. Rovnako aj to, čo robiť, keď si nájdeme na tele kliešťa. Vyvráti aj niektoré mýty, ktoré kliešte sprevádzajú, načrtne svoje skúsenosti s vyberaním kliešťa a poradí rôzne ďalšie metódy. Spresní, ako dlho býva prisatý kliešť. Podrobne sa rozhovorí o vlastnej skúsenosti s kliešťom a lymskou boreliózou. „Som skúsený človek, ktorý dennodenne robí s kliešťami a aj tak som túto chorobu dostala,“ hovorí.

Zmieni sa aj o službe Ústave zoológie SAV, kam možno doniesť kliešťa na „vyšetrenie“, a novom projekte. „My pomáhame verejnosti s informáciami a verejnosť pomáha nám.“  Výsledkom majú byť mapy kliešťov na Slovensku aj aplikácia.

Vedkyňa opíše aj kliešťovú encefalitídu – vírusové ochorenie, proti ktorému sa dá aj očkovať. „Priebeh ochorenia nie je veľmi príjemný,“ upozorňuje a prízvukuje význam prevencie. Dá aj konkrétne odporúčania. Upozorní na rôzne druhy cudzokrajných kliešťov, ktorá sa už nachádzajú aj na Slovensku. M. Derdáková sa dotkne aj nákazy kliešťom vyvolávajúcim alergiu na mäso. „Je to vlastne alergia na cukor, ktorý sa nachádza najmä v hovädzom mäse,“ vysvetľuje.

Markéta Derdáková sa okrem výskumnej činnosti venuje aj podnikaniu – s manželom vlastnia na Kopaniciach farmu, vďaka ktorej sú vlastne „potravinovo sebestační“. „Je tu nádherné prostredie, také slovenské Toskánsko, veľa zvery, vtákov...,“ vykreslí aj túto časť svojho života. Na farme sa uskutočňujú aj rôzne podujatia, semináre, privítali aj členky občianskeho združenia Amazonky, v ktorom sa M. Derdáková aj odborne angažuje a ku ktorému má ako jedna z tých, ktoré rakovinu prekonali, osobitný vzťah. Vyjadrila sa aj k postupu Slovenska, ktoré ako jediné nepodporilo nové zdravotnícke postupy WHO. „Z pohľadu každého normálneho človeka je to smutné, nepochopiteľné a šokujúce. Až sa za to hanbím,“ zhrnula svoj pohľad vedkyňa. „Ani stovky rokov vedomostí a skúseností nepomohli, aby ľudia začali veriť vedeckým informáciám,“ a doplní aj svoj zážitok so šarlatánom. A na záver dá odporúčanie, čo potrebujú onkologickí pacienti od okolia – pochopenie. „A brať ho ako zdravého,“ dodá s úsmevom.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Markétou Derdákovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

 

Súvisiace články