Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Najnovšie číslo časopisu Verzia

Súčasná švajčiarska próza sa predstaví na Slovensku

16. 4. 2023 | zhliadnuté 252-krát

Pri príležitosti vydania čísla 4/2022 časopisu Verzia organizuje Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., v spolupráci so Švajčiarskym veľvyslanectvom na Slovensku cyklus podujatí s názvom Švajčiarske literárne soirée.

Spomínané číslo časopisu Verzia sa venuje téme rodiny v súčasnej švajčiarskej próze a prináša slovenské preklady literárnych diel takmer desiatky švajčiarskych autoriek a autorov. „Literatúra má rôzne možnosti, ako špecificky vypovedať o človeku i okolitom svete. Jednou z nich je písanie o rodine. Táto večná téma má v novšej švajčiarskej literatúre bohatú tradíciu, ktorá súvisí s osobitným postavením rodiny vo švajčiarskej spoločnosti,“ píše v úvodnej štúdii zostavovateľ čísla Ján Jambor.

Aby sa so súčasnou švajčiarskou prózou zoznámilo aj najširšie slovenské publikum, rozhodol sa zostavovateľ čísla v spolupráci s Ústavom svetovej literatúry SAV, v. v. i., a Švajčiarskym veľvyslanectvom na Slovensku zorganizovať cyklus podujatí s názvom Švajčiarske literárne soirée. Súčasnú švajčiarsku prózu prídu na Slovensko v rámci autorského čítania osobne predstaviť niekoľkokrát ocenená spisovateľka a performerka Noëlle Revaz a kurdský emigrant, spisovateľ a filmový dokumentarista Yusuf Yeşilöz. Autorské čítania moderujú Zuzana Malinovská a Ján Jambor. Texty v slovenčine prednesú Tamara Šimončíková Heribanová (Bratislava), Paulína Šedíková Čuhová (Banská Bystrica) a Soňa Pariláková (Prešov).

Podujatia sa budú konať počas budúceho týždňa v troch slovenských mestách v nasledovných termínoch: 17. apríla 2023 (pondelok) o 18.00 hod. v Goethe-Institut Slowakei v Bratislave (Panenská 33), 19. apríla 2023 (streda) o 17.00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, Literárne a hudobné múzeum (Lazovná 9) a 20. apríla 2023 (štvrtok) o 17.00 hod. v Divadle Viola v Prešove (Tkáčska 2)

Podujatia sa konajú v nemeckom, francúzskom a slovenskom jazyku a podporili ich Švajčiarska kultúrna nadácia Pro Helvetia a Zürich Insurance Company Ltd.

 

Spracoval: Peter Zlatoš, Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

 

Súvisiace články