Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Bioplasty

Chemické horizonty: Plasty a životné prostredie, ich minulosť, súčasnosť a budúcnosť

27. 3. 2023 | zhliadnuté 379-krát

V stredu 12. apríla 2023 o 14.00 hod. sa uskutoční ďalšia zo série prednášok v rámci cyklu Chemické horizonty s názvom Plasty a životné prostredie, ich minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Prednášať bude prof. Ing. Pavel Alexy, PhD., z Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien Ústavu prírodných a syntetických polymérov Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Podujatie bude online MS Teams.        

Plasty sa pri ich vzniku ako syntetických materiálov tešili veľkej obľube. Dnes sa však spoločnosť na tieto materiály pozerá s dešpektom, často až s odporom, ako na niečo, čo ničí naše životné prostredie,“  uvádza tému svojej prednášky P. Alexy. V nej odpovie aj na to, aká je vlastne skutočnosť. Prispievajú plasty k zlepšeniu či zhoršeniu celkového stavu nášho životného prostredia? „V súčasnosti sa často skloňuje prítomnosť plastov a mikroplastov vo všetkých zložkách biosféry a považujeme to za obrovské negatívum bez ohľadu na to, že ich účinok na zdravie človeka sa doposiaľ jednoznačne nepreskúmal. Neodškriepiteľne však plastový odpad nielen v oceánoch spôsobuje ekologické problémy nižším živočíchom,“ ozrejmuje vedec.

Aké máme možnosti riešenia týchto problémov? Zákaz všetkých plastov alebo len niektorých? Obmedziť využívanie plastov len v špecifických aplikáciách, ako to realizuje EÚ v legislatíve týkajúcej sa zákazu jednorazových plastov, alebo existujú iné cesty, ako prípadne nahradiť plasty inými materiálmi, ktoré sú ekologickejšie? Na tieto aj iné otázky a aspekty existencie a využívania plastov ako materiálov modernej doby sa pokúsi P. Alexy zodpovedať v prednáške a zároveň priblíži výsledky svojej vedeckej práce v oblasti vývoja alternatívnych, plne ekologických plastov – bioplastov.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Pavel Alexy

Súvisiace články