Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou 51. epizódy vedeckého podcastu SAV parazitologicka Daniela Antolová

Vyšla 51. epizóda Vedeckého podcastu SAV

10. 2. 2023 | videné 793-krát

Hostkou 51. epizódy vedeckého podcastu SAV bola MVDr. Daniela Antolová, DrSc., vedúca laboratória humánnej parazitológie a zástupkyňa riaditeľky Parazitologického ústavu SAV, v. v. i., v Košiciach. Vo svojej vedeckej činnosti sa venuje epidemiológii a imunológii parazitozoonóz u ľudí, domácich aj voľne žijúcich zvierat. V podcaste hovorila aj o tom, ako dlho prežijú v pôde vajíčka škrkavky ľudskej, ako zmena klímy pomáha parazitom a dotkla sa aj populárneho seriálu The Last of Us, ktorý v posledných týždňoch láme rekordy sledovanosti. Moderovala Klara Kohoutová.

Daniela Antolová vyštudovala Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach, od roku 2002 pôsobí v Parazitologickom ústave SAV, v. v. i., kde nastúpila ako doktorandka. Pri slove parazit jej ako prvé zíde na um, že „je to živočích, ktorý môže škodiť svojmu hostiteľovi, ale na druhej strane má veľmi zaujímavé biologické zvláštnosti, takže vie byť svojím spôsobom aj pekný“, charakterizuje hlavný objekt svojho výskumu vedkyňa. Zároveň dodáva zaujímavú vlastnosť parazitov: „Tým, že sú životne závislé od svojho hostiteľa, nemajú záujem ho zabiť.“

Venuje sa najmä vnútorným parazitom ľudí – ich diagnostike, zlepšovaniu diagnostických metód, epidemiológii. Získavanie parazitov je rôzne. „Niekedy sa stane, že človek alebo zviera vylúčia parazit a ľudia nám ich donesú alebo si ich cielene vyhľadávame,“ hovorí odborníčka a pridáva aj ďalšie zdroje. Spomenie aj ich výskyt v prírode, resp. v pôde a ich schopnosť prežiť v nej aj dva roky. Ako najdôležitejšie pri prevencii pred nákazou uvádza umývanie rúk, dostatočnú tepelnú úpravu mäsa, umývanie ovocia zeleniny... Dôraz dáva tiež na umytie lesných plodov pred konzumáciou.

Vedkyňa načrtne aj základné rozdelenie parazitov, pričom zdôrazní, že na našom území ich veľký výskyt nie je. Najrozšírenejšie sú vši, kliešte, z vnútorných parazitov mrle, škrkavky, tzv. hlísty, zriedkavo ešte pásomnice. Môžu však spôsobiť mnohé nepríjemnosti, D. Antolová uvedie aj príklady. Sú parazity, na ktoré ani nemusíme prísť – napr. toxoplazma, a ochorenie toxoplazmóza, ktoré môžeme mať aj doživotne. Odborníčka uvedie, ako na ochorenie možno prísť, ako sa choroba prenáša, na čo si treba dávať pozor aj v akých prípadoch môže infekcia prepuknúť.

Epidemiologická situácia v celkovej existencii parazitov sa často mení. Daniela Antolová vysvetlí aj výskyt vlasovca, ktorý sa k nám dostal v roku 2005 vplyvom klimatickej zmeny. Vedkyňa tiež podrobnejšie popíše ochorenie, ktoré spôsobuje vlasovec psí (dirofilaria immitis) a upozorňuje, že zo psa na človeka sa táto choroba neprenáša. „Prenos je vždy cez komára,“ zdôrazňuje odborníčka a popisuje podrobnosti nakazenia.

Parazitologička sa zmieni aj o seriálovom hite a počítačovej hre, ktorá „využíva“ parazitologické huby a spomenie v tejto „hororovej“ súvislosti aj niektoré zaujímavé parazity a ich správanie.

„Parazity môžu prežiť aj človeka,“ vysvetľuje ďalej D. Antolová, „sú veľmi odolné v prostredí, majú viacerých hostiteľov, preto je veľmi ťažké ich vyhubiť aj zabrániť ich šíreniu vo všetkých zložkách,“ a ako príklad parazita, ktorému hrozí vymretie, uvádza voš lonovú. Vysvetlenie je podľa vedkyne jednoduché – ľudstvo sa začalo holiť.

Vedkyňa popíše aj „lepšiu“ stránku parazitov, ktoré sa využívajú – zatiaľ len v USA – na liečbu. „Nové metódy, tzv. humánna medicína a zavádzanie nových liečiv je však stále veľmi zdĺhavé. Sú ešte potrebné výskumy a testovanie,“ objasňuje vedkyňa a pripája proces takejto liečby, ktorá však podľa nej nie je oficiálne povolená.

Danielu Antolovú najviac baví rozmanitosť a rôznorodosť vedy. „Je to úžasné, že my sami si vieme a môžeme vybrať, čo chceme skúmať, čo je dôležité a zaujímavé,“ popisuje svoju prácu a dodáva, že sa nikdy nedá odradiť prvým nezdarom – hovorí, že všetko ju vždy posunie. „A zrazu sa otvoria dvere, o ktorých sme ani nevedeli...“

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Danielou Antolovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Katarína Gáliková, Klara Kohoutová

 

Súvisiace články