Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Ján Dusza pri pre preberaní ocenenia ESET Awards, ktoré mu odovzdal nositeľ Nobelovej ceny Kip Thorne

Do košickej vedeckej kaviarne zavíta prof. Ján Dusza

20. 1. 2023 | videné 768-krát

Do prvej tohtoročnej košickej vedeckej kaviarne príde v stredu 25. januára ďalší významný hosť – nositeľ ocenenia ESET Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku za rok 2021 profesor RNDr. Ján Dusza, DrSc., z košického Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i. Jeho prednáška s názvom S progresívnou keramikou za dve hodiny cez Atlantik do New Yorku sa uskutoční o 18. h vo veľkej divadelnej sieni košickej Tabačky.

Progresívne keramické materiály sú vďaka svojim vlastnostiam vhodné na najnáročnejšie aplikácie z hľadiska teploty a mechanického namáhania v agresívnom prostredí, napríklad pre lopatky plynových turbín, ventily spaľovacích motorov, rezné nástroje či guľôčkové ložiská. Keramické nanovlákna zas kombinujú vynikajúce elektrické, magnetické, optické i teplotné vlastnosti s nízkou hmotnosťou, čo je využiteľné v mnohých oblastiach priemyslu.

Prof. Ján Dusza je naším špičkovým materiálovým vedcom, a to nielen košickým či slovenským, ale svetovo uznávaným odborníkom v oblasti výskumu a vývoja progresívnych keramických materiálov. Ocenenie ESET Výnimočná osobnosť vedy nie je zďaleka jeho jediným ocenením – je držiteľom Zlatej medaily SAV, členom Učenej spoločnosti Slovenska, Maďarskej akadémie vied a tiež svetovej World Academy of Ceramics, je čestným občanom mesta Tornaľa aj Gemerskej Hôrky, bol uvedený do Siene slávy v rámci ocenenia Košičan roka 2017 a ako štvrtý na Slovensku získal ocenenie Alexander von Humboldt Award.

Keramika je materiál, ktorý má veľmi široké uplatnenie, často veľmi nečakané a prekvapivé. Od využitia v medicíne, doprave, priemysle či ochrane životného prostredia až po oblasť obrany a kozmických letov. Príďte sa zoznámiť s progresívnymi keramickými materiálmi, ich históriou, súčasnosťou a budúcnosťou. Určite budete prekvapení, čím všetkým keramika je. Na túto exkurziu je prof. Ján Dusza tým najlepším sprievodcom.
 

Spracoval: Ján Gálik, NbÚ BMC SAV, v. v. i.

Foto: ESET Awards

Súvisiace články