Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV, na snímke prof. Silvia Pastoreková, generálna riaditeľka BMC SAV, v. v. i.

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

15. 12. 2022 | videné 554-krát

Do akej miery je vo výskume dôležitá generačná výmena? Ako získať ERC grant? Možno merať impakt publikácie len citovanosťou? Vieme o mede a jeho vlastnostiach to podstatné? Akým spôsobom zmenila pandémia Slovákov? Aj na tieto otázky dáva odpoveď najnovšie číslo časopisu Akadémia/Správy SAV.

Silvia Pastoreková, tohtoročná výnimočná osobnosť Eset Science Award, nastavila vo výskume, ale aj v riadení Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., vysokú latku. V rozhovore sa otvorene venuje téme generačnej výmeny a potrebe podpory mladých talentov. Apeluje tiež na dôležitosť budovania internej kultúry.

Sociálna antropologička Elżbieta Drążkiewicz zo Sociologického ústavu SAV, v. v. i., požiadala o grant ERC prvýkrát a hneď aj uspela. Vo svojom projekte Konflikty kvôli konšpiračným teóriám chce analyzovať rastúce napätie, ktoré súvisí s konšpiračnými teóriami v Európe.

Cena za transfer technológií v kategórii Počin roka putovala tento rok do rúk Juraja Majtána a Marcely Bučekovej z Medového laboratória (projekt Laboratória apidológie a apiterapie SAV). „Na základe stoviek testov sme vytvorili vlastnú metodiku na stanovenie antibakteriálnej aktivity medu a začali sme ho ohodnocovať,“ približuje Juraj Majtán počiatky nového zamerania.

Aj prvý kontakt výsledkov výskumu s firmami môže vzniknúť na základe publikovania. Martin Balog a Peter Krížik z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., s tým majú vlastnú skúsenosť. Za vývoj inovatívnych kompozitných materiálov a za prístup k ich ochrane, propagácii a komunikácii s praxou sa stali Inovátormi roka v rámci ocenenia Cena za transfer technológií.

Ako vyzerá pandémia z pohľadu sociálnych vedcov? Zaujímavo. Následky psychosociálneho aj spoločenského fungovania človeka totiž nie sú v tomto časovo ohraničené. Peter Halama a Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV, v. v. i., so svojimi kolegami zhrnuli tieto poznatky do online zborníka Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku.

Viac na Akadémia / Správy SAV - časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová

Foto: Linda Kisková Bohušová/©ESET Science Award

Súvisiace články