Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.

Pozvánka na košickú vedeckú kaviareň so Silviou Pastorekovou

7. 12. 2022 | videné 758-krát

Témou decembrovej košickej vedeckej kaviarne bude výskum nádorových ochorení a hľadanie možností ich liečby. Účasť na nej prisľúbila čerstvá nositeľka ocenenia Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku za rok 2022 prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., generálna riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. Prednáška s názvom Cesta do hlbín nádorovej bunky sa uskutoční v pondelok 12. decembra 2022 o 18.00 hod. v kinosále Kina Úsmev v Košiciach.

Pochopenie príčin a mechanizmov nádorových ochorení je jedným z predpokladov ich úspešnej liečby. Vedecký výskum nám už priniesol mnoho poznatkov o pôvode a vlastnostiach nádorovej bunky, jej komunikácii s prostredím a schopnosti vyhnúť sa kontrole organizmu. K úplnému porozumeniu všetkých procesov, ktoré v nej prebiehajú a ovplyvňujú priebeh a terapiu rakoviny, však vedie ešte veľmi dlhá cesta. Prednáška vo vedeckej kaviarni vás prevedie jej úsekom a ukáže, akú úlohu v tomto putovaní zohralo vedecké šťastie.

Profesorka Silvia Pastoreková s manželom a spolupracovníkmi majú v oblasti výskumu nádorových ochorení významné objavy, potvrdené medzinárodnými patentami a ocenené svetovými akademickými inštitúciami. Stačí si dať do vyhľadávača napr. heslo karbonická anhydráza... Titul výnimočná osobnosť vedy na Slovensku nie je zďaleka jediným ocenením práce prof. Silvie Pastorekovej, zoznam je oveľa dlhší, medzi najdôležitejšie patria – držiteľka štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, Krištáľového krídla v kategórii Medicína a veda, Ceny SAV za vedecko-výskumnú činnosť, Slovenka roka 2009 v kategórii Veda a vzdelávanie. Verím, že nie je treba viac slov na uistenie, že hostkou decembrovej vedeckej kaviarne bude naozaj výnimočná osobnosť nielen slovenskej, ale aj svetovej vedy. Decembrová vedecká kaviareň bude určite skvelým predsviatočným zážitkom.

 

Text: Ján Gálik, NbÚ BMC SAV, v. v. i.

Foto: Vladimír Šimíček

Súvisiace články