Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

ENV_22_galikova-011.jpg

Na čo slúži krajina

3. 10. 2022 | zhliadnuté 148-krát

Ústav krajinnej ekológie si na tohoročnú Európsku noc výskumníkov pripravil výber ukážok využitia a ochrany zložiek a prvkov krajiny. Expozíciu v bratislavskej Starej Tržnici s názvom Krajina Slovenska čo si a na čo nám slúžiš? zameral na širokú verejnosť s dôrazom na žiakov základných a stredných škôl.

„Cieľom expozície bolo ukázať návštevníkom prácu krajinných ekológov, ktorých predmetom výskumu je krajina ako geoekosystém. Všetky vekové kategórie návštevníkov si mohli prakticky vyskúšať prácu s mapovými podkladmi, s leteckými snímkami, s atlasmi na určovanie rastlín, ale aj prácu s lupou a mikroskopom, ktorú krajinní ekológovia využívajú pri svojom vedeckom výskume. Najmenší návštevníci svoj vzťah k prírode vyjadrili kreslením a vyfarbovaním pracovných listov s environmentálnou tematikou,“ zdôrazňuje RNDr. Milena Moyzeová, PhD.

Ako dodáva doc. RNDR. Zita Izakovičová, PhD., deti si mohli pozrieť jednotlivé typy ekosystémov Slovenska a mali za úlohu poskladať, z čoho sa daný ekosystém skladá, ktoré sú jeho typické rastliny a živočíchy. „Mohli tiež sledovať pod mikroskopom vývojové štádiá vážok a motýľov. Pre väčších žiakov sme pripravili aj slepé mapy, do ktorých bolo treba zaznačiť chránené územia a napísať ich charakteristiky,“ hovorí. Ako zdôrazňuje, vedci sa snažia expozíciu, s ktorou na toto podujatie prichádzajú každý rok obnoviť. „Vždy sa snažíme prísť s niečím novým, napríklad minule sme sa snažili priblížiť, ako využívame pri svojom výskume drony, no na malom priestore to bolo zložité. Teraz sme sa viac zamerali na mapy, ktoré s ich pomocou vznikajú.“

Riaditeľka ústavu vysvetľuje, že na podobných akciách vznikajú aj zaujímavé netradičné kontakty. Napríklad minulý rok požiadali ústav o vystavené postery stredoškolské učiteľky z Trnavy, ktoré ich označili za výbornú pomôcku pri vyučovaní biológie a ekológie.

 

Spracoval: Martin Podstupka, Milena Moyzeová

Foto: Katarína Gáliková, Edita Adamčeková

 

Súvisiace články