Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pracoviská SAV na Lomnickom štíte

SPACE::TALK: Kozmická fyzika na Lomnickom štíte

31. 8. 2022 | zhliadnuté 214-krát

Témou najbližšieho SPACE::TALK, ktorý sa koná 8. septembra 2022 o 18.00 hod. v Košiciach na Bulharskej 4, bude Kozmická fyzika na Lomnickom štíte. Vstup je bezplatný, pre účasť je však potrebné sa registrovať. Hovoriť sa bude o časti výskumu na Lomnickom štíte, ktorému sa venuje Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.

Lomnický štít je vďaka svojej nadmorskej výške a infraštruktúre najvhodnejším miestom na Slovensku na detekciu sekundárnych častíc kozmického žiarenia. V prvej časti prednášajúci povedia, čo všetko sa dozvieme o vesmíre vďaka týmto časticiam, ale aj to, či môžu nahradiť vysokohorské observatória satelity a na akom princípe funguje meranie častíc na druhom najvyššom štíte Vysokých Tatier. Druhá časť SPACE::TALK-u sa bude venovať 65. výročiu kozmických meraní na Observatóriu Lomnický štít, ktoré sa začali už v roku 1957. Dlhoroční pozorovatelia priblížia každodenný život na pracovisku s extrémnymi poveternostnými podmienkami, historické fotografie, a tiež motiváciu rozvoja kozmickej fyziky na Lomnickom štíte do budúcnosti.

Rečníkmi na SPACE:LAB budú pracovníci Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., Samuel Štefánik, Ronald Langer, Igor Strhárský a Ján Kubančák.

ÚEF SAV, v. v. i., má aktuálne otvorenú pozíciu na elektrotechnického inžiniera pre Observatórium Lomnický štít.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Michał Ostaszewski

Súvisiace články