Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top on side

Aktuality

Mladí vedci na George Science

Malí vedci si tábor v SAV užili naplno

15. 7. 2022 | zhliadnuté 512-krát

V dňoch 11 až 15. júla 2022 sa v areáli SAV na Patrónke v Bratislave uskutočnil letný vedecký tábor platformy George Science. Deti vo veku od 6 do 12 rokov mali možnosť priblížiť sa k vede, spoznať skutočných vedcov a zistiť viac o ich práci. Atraktívnou súčasťou programu boli exkurzie na ústavoch, kde mali deti možnosť pozorovať predmety každodennej potreby pod mikroskopom či vyskúšať si rôzne jednoduché chemické experimenty.

George Science je zážitkovo-vzdelávací program pre deti, kde sa prostredníctvom zábavného programu zoznamujú s vedou a vednými oblasťami, a to najmä s chémiou, matematikou, fyzikou a informatikou. Program pozostáva z vedeckých experimentov, skupinových hier alebo workshopov doplnených o tvorivé dielne.

Letný tábor na SAV je v poradí už šiestym podujatím organizovaným pod hlavičkou George Science. V tomto roku mu predchádzal jarný tábor, ktorý bol prvou a veľmi úspešnou spoluprácou medzi George Science a vedcami SAV zoskupenými v občianskom združení All4Science.

„Zo strany rodičov sme po jarnom tábore mali výborné referencie. Deťom sa tábor veľmi páčil, preto sme ho s radosťou v lete zopakovali. Týmto sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým ústavom, ktoré sa zapojili, lebo boli na deti naozaj vynikajúco pripravení. Mali veľmi dobrý zážitkový program,“ konštatuje Jana Gočárová, organizátorka vedeckého tábora z George Science.

Počas letného tábora deti navštívili Chemický ústav SAV, v. v. i., Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., a Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV, v. v. i. (ÚEFT CEM SAV, v. v. i.), ktorý deťom priblížil dôležitosť zdravého stravovania v boji proti chorobám.

„Deti sa na našom ústave dozvedeli o tom, ako vznikajú choroby a ako sa dá voči nim bojovať zdravou stravou, ovocím a vitamínmi. Následne si vyskúšali zhášanie radikálovej reakcie pomocou ovocia, vitamínov a rastlinných olejov. Zistili, že veľmi dobrým antioxidantom môžu byť ríbezle či citróny, ale aj samotné rastlinné orechové či ľanové oleje,“ zhrnula Marta Šoltésová Prnová z ÚEFT CEM SAV, v. v. i., a podpredsedníčka OZ All4Science.

Na Chemickom ústave SAV si deti skúšali vedecké experimenty spojené napríklad s hustotou, skúmali roztoky rôznych látok, nacvičovali si pipetovanie, lektori im pomenovali jednotlivé laboratórne pomôcky, čo veľmi oceňujeme. Pri všetkých experimentoch deti používali ochranné rukavice, okuliare a detský laboratórny plášť, čo sa im veľmi páčilo a nám sa to takisto osvedčilo, pretože okrem ochrannej funkcie tento detský laboratórny odev odstraňuje strach z vedných odborov alebo z doktorov. Naozaj máme takúto skúsenosť a deti si ho rady obliekajú,“ dodáva J. Gočárová.

Spokojnosť s programom vyjadrovali aj samotní detskí účastníci. Osemročnému Matejovi z Bratislavy sa najviac páčilo pozorovanie parazitov cez mikroskop.

Mne sa najviac páčili všetky exkurzie a že sme mali dobré jedlo, ktoré bolo lepšie ako to, ktoré mávame v škole,“ povedala s úsmevom 10-ročná Paulínka z Bratislavy a dodala, že sa jej páčili aj chemické experimenty s citrónom a farbami.

Osemročná Miška cestovala denne na tábor do SAV z Voderád. Okrem exkurzií na ústavoch SAV ju nadchli aj tvorivé dielne. „Keby som mala možnosť niečo vymyslieť alebo vytvoriť, vyrobila by som prístroj, s ktorým sa dajú operovať psy s rôznymi nádormi a ktoré sa teraz nedajú operovať,“ dodala mladá nádejná vedkyňa.

„Tento tábor je super. Najviac sa mi páčilo, že som si tu našla nových kamarátov a že sme boli na ústavoch, ktoré ma naozaj veľmi zaujímali. Bola som aj na jarnom tábore a vtedy sme navštívili ústav zoológie, kde sme pozorovali rôzne chrobáky. Vtedy som mala na ruke obrovského švába,“ neskrývala nadšenie osemročná Karin z Veľkého Grobu.

Sedemročnej Alžbetke z Bratislavy sa veľmi páčil pokus s ovocnou sopkou. „Robili sme ho  s citrónom a potravinárskym farbivom. Potom sme do toho nasypali nejaký prášok a začalo to bublinkovať,“ dodala.

Spolupráca platformy George Science a SAV bude pokračovať aj počas Letnej školy mladých vedcov, ktorá sa v areáli SAV uskutoční od 18. do 22. júla 2022.

Fotogaléria z podujatia

 

Text: Katarína Gáliková

Foto: Katarína Gáliková, Jana Gočárová, Marta Šoltésová Prnová

Súvisiace články